2018 NWC Fall Scholar Athletes

Northwest Conference Scholar Athletes have been announced for the recently completed fall sports season.

Northwest Conference Scholar Athletes are determined as follows:

1. Must be a letter winner in the sport.
2. Gold Level — GPA of 3.5 to 4.0 during the season
3. Silver Level — GPA of 3.00 to 3.49 during the season

ADA

Cheerleading – Gold: Cameron Hazelton, Jessica Breidenbach, Courtney McLaughlin, Barette Jones, Anabel Alexander, Shelby Goodman, Emma Jameson
Cheerleading – Silver: Kyha Downing, Tori Green

Boys CC – Gold: Riley Ferguson, Michael Crouse, Hunter Wells, Jacob Morgan, Brice Ferguson, Miguel Gonzalez-Jordan
Boys CC – Silver: Keegan Giddens

Girls CC – Gold: Alexis Ennis
Girls CC – Silver: Lauren Mullins

Football – Gold: Logan Conrad, Kyle Zimmerly, Bradley Clum, Carson Hissong, Nathan Mattson, Noah Mattson
Football – Silver: Keagan Hull, Carter Nelson, Phillip Coulson Jr, Dylan East, Holden Purdy, Daniel Mattson, Luke Westover

Boys Golf – Gold: Alexander Morgan, John Brevin Sizemore, Austin Amburgey, Jacob Colwell
Boys Golf – Silver: Ethan Hull, Robert Allison

Boys Soccer – Gold: Isaac Williams, Isaac Spar, Skyler Williams, Jacob Thaxton, Jonathan Allen, Noah Garmon, Andrew Hadley, Brendan Sheridan
Boys Soccer – Silver: Nicolas Kamatali, Jacob Poling, Samuel Hibbard, William Jolliff Jr., Jacob Okuly, Christopher Reyes

Girls Soccer – Gold: Timberlyn Blankenship, Julia Kamatali, Alaina Robirds, Hailey Robirds, Katelyn Butterfield, Braelynn Dodge, Isabella East, Afia Okyere, Kesewa Akyeampong, Brenna Hissong, Hailey Callahan, Allison Dotson
Girls Soccer – Silver: Ella Poling, Kylie Shafer

Volleyball – Gold: Sidney Gossard, Kendal Guagenti, Megan Light, Miranda Wills, Raina England, Morgan Swick
Volleyball – Silver: Aubrey Madison, Rilan Conley

ALLEN EAST

Cheerleading – Gold: Ryanne Lehman, Olivia Parker, Hayley Closson, Danielle Redman, Anamya Truex, Abby Whitaker, Mallory Austin, Sydney Treglia

Boys CC – Gold: Hunter Sidle, Gavin Miller, Ethan Garver, Ezra Garver, Nicholas Baughman, Andrew Cochensparger, Aiden Neff, Jordan Kennedy, Daniel Brown
Boys CC – Silver: Mason Hutchinson

Football – Gold: Tyler Clum, Bradden Crumrine, Blake Hershberger, Travis Wilson, Bryce Belcher, Ethan Boday, Brennan Davies, Albert Hughes, Dustin Rowe, Jacob Treglia
Football – Silver: Evan Shafer, Gabe Criblez, Jordan Motter, Logan McCluer, Trenton Duran

Boys Golf – Gold: Noah Brown, Zachary Miller, Garett Newland, Luke Dear, Carter Frey, Nick Phillips

Girls Golf – Gold: Kasey Meyer, Sydney Miller

Boys Soccer – Gold: Silas Gillespie, Braelin Houston, Jared Shea, Landon Gossard, Christian Hedrick
Boys Soccer – Silver: Aiden Robey, Mason Dotson, Dalton Clum, Ethan Reichenbach

Girls Soccer – Gold: Kyleigh Rumer, Devyn Hopkins, Taylor Rooker, Lakin Basham, Lauren Criblez, Abby Garver, Kassidy McKeever, Kateland Newland, Ally Richardson, Gabrielle Scott
Girls Soccer – Silver: Julia Meyer, Victoria Newland, Olivia Silone, MaKinsey Helser

Volleyball – Gold: Cierra Anspach, Alivia Craig, Kristin Whitley, Anamya Truex, Alex Briley, Grace Howard, Summer McCloskey, Maggie Thullen

BLUFFTON

Cheerleading – Gold: Jenna Goodman, Jessica Goodman, Kiera Rieman, Hannah-Grace Perry, Kaitlyn Rieman, Maria Spallinger, Shyanne Mortimer
Cheerleading – Silver: Olivia Parker, Sidnie Koontz

Boys CC – Gold: Ethan Bogart, Caleb Mckenzie, Sumner Kibele, Elijah Conley, Derek Swartzlander, Tanner Pinks
Boys CC – Silver: Carter Dyar, Trey Boblitt

Girls CC – Gold: Caitlin Dailey

Football – Gold: Ben Theis, Nate Schaadt, Trent Howard, Nephi Peralta, Mccormick Ault, Logan Rhodes, Baylor Garmatter, Nick Beach, Mason Ault, Deandre Nassar, Chad Veit, Jason Althaus
Football – Silver: Trey Shisler,, Tyson Shutler, Malachi Pahl, Brien Basinger, Nick Prater, Jack Wilson, Brandt Manns, Andrew Wehrly,Austin Reynolds, Kyle Koontz, Brett Basinger

Boys Golf – Gold: Kenneth Lovett, Micah Minnig, Jared Piercefield, Drew Wilson, Jordan Siefer

Girls Golf – Gold: Jocelyn Ochoa, Olivia Spallinger, Jordyn Garmatter, Allison Burghaze, Melina Meza, Mara Minnig, Kennedy Coughlan
Girls Golf – Silver: Alivia Koenig

Boys Soccer – Gold: Josh Mehaffie, Brandon Good, Jonathan Schriner, Andrew Lovett, Jude Spallinger, Collin Oglesbee, Jayden Mays, Andrew Bertka, Tayton Kleman, Jackson Steinmetz, Simon Derstine, Asher Antrim, Eli Lemley, Andrew Heldman, Luke Young, Jesse Montel, Isaiah Schwab
Boys Soccer – Silver: Dakoda Clymer

Girls Soccer – Gold: Riley Busch, Olivia Burner, Reagan Mittendorf, Clara Matthews, Danielle Novak, Bella Basinger, Laykin Garmatter, Rebekah Hoff, Olivia Setzer, Lauren Rhodes, Brenna Kindle, Brinkley Garmatter, Sophis Smucker, Averey Rumer
Girls Soccer – Silver: Kayla White, Sarah Cartwright

Tennis – Gold: Julia Smallcombe, Pearl Lewandowski, Olivia Barnes, Caitlyn Zimmerman, Emma Klinger, Amelia Mitchell, Erin Hotmire, Raychel Avila

Volleyball – Gold: Madison Fleece, Kylie Stackhouse, Skyler Scoles, Sophie Bricker, Kylie Monday, Ashley Eachus, Taylor Schwab, Libby Schaadt, Ameiri Siferd, Arielle O’Neal, Katie Prater

COLUMBUS GROVE

Cheerleading – Gold: Olivia Delarosa, Grace Cassidy, Kara Schmidt, Ivy Parker, Kennedy Smith
Cheerleading – Silver: Abigail Laing, Madisyn Maag

Boys CC – Gold: Breece Pingle, Jacob Bish, Rob Langhals, Nathan Maenle, Dylan Birkemeier, Cody Tabler, Derek Birkemeier, Tayt Birnesser, Tayden Pingle, Roy Langhals, Caleb Stechschulte, Carson Closson
Boys CC – Silver: Grant Mumaugh, Tanner Smith, Caleb Morman

Girls CC – Gold: Alyssa Ellerbrock, Addison Schafer, Erin Downing, Emily Schumacher, Leandra Price, Morgan Deffenbaugh, Zoe Stechschulte, Hannah Schroeder

Football – Gold: Riley Schumacher, Brady Hauenstein, Garrett Nemire, Adam Bogart, Evan Schroeder, Jared Basinger, Blake Reynolds, Ezra Jones, Gabe Clement
Football – Silver: Cody Johnson, Trevor Taylor, Dylan Pitts, Zac Ridenour, Grant McCauley, Ethan Halker, Jeff Meyer, Ryan Bogart, Jon Banal

Boys Golf – Gold: Jacob Oglesbee, Kurt Griffith
Boys Golf – Silver: Gabe Verhoff

Volleyball – Gold: Peyton Brubaker, Rylee Sybert, Emily Ridinger, Cassie Heilman, Becca Choi, Abby Gladwell, Lauren Benroth
Volleyball – Silver: Amy Vorst, Haley Radabaugh, Sydney Witteborg

CRESTVIEW

Cheerleading – Gold: Emily Barricklow, Rosie Bogle, Josce Gallimore, Dreama Hampton, Alyssa Sparks, Alyssa Hoersten, Haley Sheets, Jacquelyn LeMieux, Maisee Short, Chelsea Taylor, Amber Young
Cheerleading – Silver: Jamie Balliet, Lexi Harter, Nevaeh Pruett, Alex Stefanek

Boys CC – Gold: Cameron Cearns, Brian Myers, Wyatt Richardson, Hayden Tomlinson
Boys CC – Silver: Danil Lichtensteiger, Dayton Schuerman

Girls CC – Gold: Lizzie Bowen, Emily Greulach, Adalynn Longstreth, Lydia Saylor, Lauren Schumm, Savannah Smith, Lauren Walls

Football – Gold: Derick Dealey, Javin Etzler, Logan Gerardot, Robbie Gonzalez, Korbin Hartman, Drew Kline, Carson Kreischer, Isaiah LaTurner, Griffin Painter, Gavin Preston, Caylib Pruett, Devan Roberts, Riley Saylor, Wade Sheets, Kaden Short, Kole Small, Colby Swager, Riley Wilson
Football – Silver: Brody Brecht, Jordan Perrott, Micah Snyder

Boys Golf – Gold: Scott Bowman, Evan Scarlett, Dillon Underwood
Boys Golf – Silver: Colton Lautzenheiser

Girls Golf – Gold: Olivia Skelton

Girls Soccer – Gold: Chloee Case, Olivia Dealey, Hannah Dickson, Kassidy Klinger, Salex Overmyer, Lindsey Schumm, Jade Sheaffer, McKenna Thompson, Madalyn Ward
Girls Soccer – Silver: Hope Lover, Chelsea Young

Volleyball – Gold: Lauryn Black, Lexi Gregory, Laney Jones, Maddy Lamb, Avery McCoy
Volleyball – Silver: Kimber Adams, Bailey Gregory, Raegan Hammons, Kaylee Wolford

DELPHOS JEFFERSON

Cheerleading – Gold: Madison Geise, Lauren Grothause, Alyssa Hohlbein, Rachael Kroeger, Avery Godwin, Rileigh Rahrig
Cheerleading – Silver: Kyrstin Warnecke, Kayla Louagie

Football – Gold: Colin Bailey, J.T. Taviano, Jeffrey Caputo, Zachary Stemen, Ben McKee, Conner Anspach, Brady Welker, Kane Plescher, Tanner Mathewson, Brayden McClure, Jacob McClure
Football – Silver: Jackson Ream, Keaton Gerdeman, Kaden Overholt, Skyler Voorhees, Hunter Haehn, Cole Haunhorst, Chase Bailey, Hunter Mericle

Boys Golf – Gold: Darius Shurelds, Logan Gallmeier
Boys Golf – Silver: Matt Schroeder, Brady Johnston, John Pseekos, Braxton Scalf

Girls Golf – Gold: Sydnie McGue, Alivia Carpenter, Anna Fitch, Emma Mueller, Riley Smith
Girls Golf – Silver: Kaylee Buzard

Girls Soccer – Gold: Allyson Hasting, Madison McConnahea, Michelle Rode, Victoria Redmon, Noel Warnement, Danielle Hohlbein, Emily Dienstberger, Rachel Fetzer, Sarah Metzner, Karlyn Mawhorr, Elizabeth Chung, Madeline Weitzel, Makenzi Coffey, Hannah Dickson, Jenna Rode, Haylee Bayman
Girls Soccer – Silver: Alexa Chung

Volleyball – Gold: Jenna Illig, Delaney Duel, Ayron McClurg, Jayla Rostorfer, Audrey North, Courtney Teman
Volleyball – Silver: Sophia Pimpas, Allison McClurg

LINCOLNVIEW

Boys CC – Gold: Connor Johnson, Jackson Robinson, Joe Sadowski, Alek Bowersock, Jacob Keysor, Karter Tow
Boys CC – Silver: Daegan Hatfield, Sam Wolfrum, Devon Bill, Brad Korte

Girls CC – Gold: Dylann Carey, Madison Langdon, Victoria Snyder, Rylee Bryne, Brayden Langdon, Madeline Snyder
Girls CC – Silver: Julia Stetler, Hannah Zickefoose

Boys Golf – Gold: Landon Price, Avery Slusher, Zane Miller
Boys Golf – Silver: Jaden Youtsey

Girls Golf – Silver: Aryonna Hoghe, Adalee Purk

Girls Soccer – Gold: Elizabeth Eaton, Ariel Pruden, Hannah Scaggs, Raegan Boley, Adia Welch

Boys Soccer – Gold: Justin Braun, Aaron Cavinder, Fletcher Collins, Creed Jessee, Clayton Leeth, Daniel Miller, Dylan Schimmoeller, Jared Pollock, Kyle Wallis
Boys Soccer – Silver: Ethan Crow, Landon Moody

Volleyball – Gold: Kendall Bollenbacher, Brianna Ebel, Madison Williams, Lana Carey, Lakin Brant, Morgan Miller, Carly Wendel
Volleyball – Silver: Kendall Klausing, Kerstin Davis, Jordan Decker

PAULDING

Cheerleading – Gold: Emily Deatrick, Gracie Burtch, Leah Nusbaum, Hailey McDaniel, Victoria Valle, Reagan Akorn, Adriana Gonzales, Haley Burtin, Selena Yates, Kaylen Cox, Marissa Dobbelaere

Boys CC – Gold: Bailey Manz, Joe Reineck, Caleb Thompson, Carson Shull

Girls CC – Gold: Sidney Kohart, Grace Lemieux, Elyse Manz, Montserrat Martinez, Mary-Cate Panico, Savannah, Shepherd
Girls CC – Silver: Sophia Fisher

Football – Gold: Deyton Price, Caleb Manz, Evan Edwards, Hunter Kesler, Jacob Deisler, Payton Beckman, Fernando Garcia, Jacob King, Quintin, Gonzales, Cole Mabis, Adrian Simonin, Cory Adams, Ethan Matty, Brandon Jackson, Jacob Eblin
Football – Silver: Alex Riethman, Nolan Johanns, Brock Schooley

Girls Soccer – Gold: Ashlynn Rice, Jen Stahl, Kennedy Foor, Kenzie Weible, Megan Garrity, Sydney McCullough, Gillian Porter, Isabelle Heitman, Sydney Reineck, Hailey Weidenhamer, Morgan Iler, Ella Cook, Alex Cardin

Girls Soccer – Silver: Chelsea Bulllinger, Kalyn Goshia

Boys Soccer – Gold: Charles Clapsaddle, Jonathan Clapsaddle, Seth Dysinger, Evan Edwards, Zach Gorrell, Luke McCullough, Quincy Porter
Boys Soccer – Silver: Trace McKinley, Kolya Paschall

Boys Golf – Gold: Fletcher Cook, Kolson Egnor, Hunter Kauser, Hailey Hartzell
Boys Golf – Silver: Noah Pessefall

Volleyball – Gold: Asia Arellano, Haylee Dominique, Leigha Egnor, Sadie Estle, Emma Horstman, Macy Iler, Jalynn Parrett, Sydney Price, Kristen Razo, Zoe Shepherd, Mallory Taylor, Megan Tope

SPENCERVILLE

Cheerleading – Gold: Emma Bertram, Makenna Lehman, Jayden Maier, Abigail Schwartz, Emilee Stumbaugh, Makenzie Brown, Alex Carter
Cheerleading – Silver: Asia Martin, Alivia McMichael, Kayla Osting, Grace Ward

Girls CC – Gold: Torie Bockey, Ava Boedicker, Hogan Lee, Lillee Stewart
Girls CC – Silver: Rylie Edgington, Keagan Gaskill

Football – Gold: Dylan Baughman, Jackson Goecke, Keegan Goecke, Elliott Jackson, Isaiah Pugh
Football – Silver: Logan Hennon, Cannan Johnson, Garrett Jones, Matthew Macklin, Mason Myers, Dalton Prichard

Boys Golf – Gold: Ethan Harmon, Gavin Harmon
Boys Golf – Silver: Evan Core, Alex Gallman

Boys Soccer – Gold: Peyton Brown, Luke Falke, Connor Nielsen, Andrew Pardon, Connor Potts, Jaden Shimp, Joel Van Gorder, Riley Webb
Boys Soccer – Silver: Dominic Adkins, Seth Clark, Evan Core, Grant Hackworth, Jacob Litsey, Eagan Martinez, Zach Ringwald, Gabe Schwartz

Girls Soccer – Gold: Brooke Bockey, Olivia Goecke, Taylor Hobbs, Emma Leis, Jenna Litsey, Raygan Martinez, Rachel Oakman, Kelsey Shaffer, Raigan Staup, Kottia Williams
Girls Soccer – Silver: Nelaya Burden, Gillian Goecke, Paige Love, Ariana McMichael

Volleyball – Gold: Lilyan Goecke, Emma Hoback, Whitney Mulholland, Isabelle Murray, Abbygayle Satterfield, Alissa Sawmiller, Mackenzie Williams, Sarah Woods
Volleyball – Silver: Kaitlyn Carpenter