9/27 & 9/28 NWC Football Scoreboard

football_150Check back here for scores all night long and also on TwitterFacebook and the new NWC Apple App or NWC Android App.  If you are out at the game please feel free to text end of quarter score updates to 419-230-0241.  App users are on a 5 minute delay on refreshes but will receive notifications, touch View Original Post for the most up to date scores or go back to the main story list and refresh and back into the scoreboard.

Ada 36 Bluffton 24 WOSN Highlights
Crestview 62 Allen East 19 WOSN Highlights
Spencerville 39 Columbus Grove 27 WOSN Highlights

Non-League:
Delphos Jefferson 35 LCC 19 WOSN Highlights

9/28 Non-League:
Paulding 44 Western Reserve Academy 7

9/28 Cross Country Results

crosscountry_150Bettsville Boosters Invitational
Boys (11 teams)
2. Columbus Grove 60
Complete Individual Results

Girls (10 teams)
7. Columbus Grove 137
Complete Individual Results

Kalida Wildcat Invitational
Boys (15 teams)
7. Paulding 195, 11. Bluffton 267, 13. Allen East 344, 15. Ada 372
Complete Individual Results

Girls (12 teams)
6. Bluffton 167, 11. Paulding 269
Complete Individual Results

9/26 OHSAA Boys Golf Sectionals

OHSAADivision III Boys Sectional Golf at Hawthorne Hills
Top 3 teams and top 4 individuals advance to District in Bowling Green
1. Minster 316, 2. LCC 317, 3. Arlington 323, 4. Parkway 340, 5. New Bremen 342, 6. Lincolnview 347, 7. Fort Recovery 352, 8. St. Henry 359, 9. Marion Local 359, 10. Spencerville 362, 11. Temple Christian 381, 12. Waynesfield-Goshen 420, 13. Perry 422, 14. New Knoxville 426

Top 4 Individuals (not on an advancing team)
1. Alex Britton, New Bremen – 77
2. Travis Bertelsen, New Bremen – 79
3. Elijah Kahlig, Fort Recovery – 79
4. Brian Schatzer, Parkway – 80

Lincolnview (Logan Miller – 81, Joshah Rager – 85, Derek Youtsey – 87, Justis Dowdy – 94)
Spencerville (Mitchell Youngpeter – 84, Chance Campbell – 85, James Schaad – 90, Parker Campbell – 103)

Division III Boys Sectional Golf at Sycamore Springs
Top 3 teams and top 4 individuals advance to District in Bowling Green
1. Van Buren 340, 2. Allen East 346, 3. St. Wendelin 347, 4. McComb 353, 5. Bluffton 365, 6. New Riegel 387, 7. Elmwood 389, 8. Upper Scioto Valley 392, 9. Arcadia 405, 10. Columbus Grove 409, 11. Ada 424, 12. Carey 438, 13. Ridgemont 447
Individual Qualifiers:
Slade Downing, Ada 80; Cody Franks, McComb 82; Rick Streicher, Bluffton, 87; Chance Watkins, Upper Scioto Valley, 88

Allen East (Kayne Richardson 81, Parker Frey 84, Lucas Hermann 89, Zak Thomas 92)
Bluffton (Rick Streicher 87, Eli Runk 89, James Harrod 89, Aaron Shaw 100)
Columbus Grove (Brandon Hoffman 95, Logan Diller 101, Kyle Welty 102, Cody Woods 111)
Ada (Slade Downing 80, Alex Nichelson 105, Connor English 114, Zach Park 125)

Division III Boys Sectional Golf at Auglaize Country Club
Top 3 teams and top 4 individuals advance to District in Bowling Green
1. Kalida 318, 2. Ottoville 328, 3. Tinora 343, 4. Leipsic 347, 4. Ayersville 347, 6. Delphos Jefferson 356, 7. Wayne Trace 359, 8. Crestview 365, 9. Fort Jennings 368, 10. Fairview 380, 11. Delphos St. John’s 383, 12. Antwerp 407, 13. Pettisville 435
Individual Qualifiers:
Matthew Engel, Ayersville, 73; Emilio Guerra, Leipsic 80; Nick Fitch, Delphos Jefferson 83; Neil Haselman, Leipsic, 84

Division II Boys Sectional Golf at Country Acres
Top 3 teams and top 4 individuals advance to District in Bowling Green
1. Napoleon 320, 2. Liberty-Benton 328, 3. Bath 331, 4. Kenton 337, 5. St. Marys 339, 6. Bryan 345, 6. Elida 345, 8. Van Wert 360, 9. Ottawa-Glandorf 361, 10. Coldwater 370, 11. Fostoria 408, 12. Paulding 426
Individual Qualifiers:
Carter Bowman, St. Marys Memorial, 73; Shea Vogelson, Bryan, 73; Trent Culip, Elida, 76; Anthony McKee, Kenton, 78

Paulding (Ben Heilshorn 81, Brad Crawford 109, Justin Adams 115, Kaleb Becker 115, Corey Adkins WD)

 

First Football Weekly Computer Point Ratings

football_150The first Football Weekly Computer Point Ratings were released and 3 NWC schools are ranked in the top 8 of their region.

Division V, Region 16
25. Paulding

Division VI, Region 20
2. Delphos Jefferson, 5. Crestview, 7. Ada, 9. Spencerville, 15. Bluffton, 19. Allen East

Division VII, Region 24
20. Columbus Grove

Complete Weekly Computer Point Ratings

2013 NWC Boys Golf All-Conference Teams

boys_golf_150In each NWC match, points are awarded to the 12 players based on order of finish from 1st through 12th.   The medalist earns 12 points, the next lowest score 11, etc.  Ties add the points for the places involved and divide by the number of ties.  All-Conference players are selected by the total points amassed during regular season NWC matches.  The top six (and ties) earn First Team honors.  The next six (and ties) are named to the Second Team.  The next twelve (and ties) earn Honorable Mention.

NWC Player of the Year: Slade Downing, Ada
NWC Co-Coaches of the Year: Bill Mattevi, Allen East; Daryl Dowdy, Lincolnview

First Team
Slade Downing – Senior – Ada
Joshah Rager – Freshman – Lincolnview
Lucas Herrmann – Senior – Allen East
Mitchell Youngpeter – Sophomore – Spencerville
Rich Streicher – Junior – Bluffton
Kayne Richardson – Sophomore – Allen East

Second Team
Connor Lautzenheiser – Sophomore – Crestview
Eli Runk – Junior – Bluffton
Chance Campbell – Junior – Spencerville
Ben Heilshorn – Junior – Paulding
Logan Diller – Sophomore – Columbus Grove
Braden Goodwin – Junior – Allen East

Honorable Mention
Logan Miller – Senior – Lincolnview
James Schaad – Senior – Spencerville
Brandon Hoffman – Junior – Columbus Grove
Parker Frey – Sophomore – Allen East
Zach Wannemacher – Junior – Delphos Jefferson
Carter Mox – Junior – Delphos Jefferson
Jake Mengerink – Senior – Crestview
Ryan Bullinger – Junior – Delphos Jefferson
Justis Dowdy – Junior – Lincolnview
Justin Adams – Senior – Paulding
Nick Fitch – Junior – Delphos Jefferson
Derek Youtsey – Sophomore – Lincolnview