Loading...
NWC Boys Basketball2021-10-18T12:06:19-04:00

Historical NWC Boys Basketball Standings (1957-present)

2021-22 NWC Boys Basketball Standings

TeamsNWC RecordOverall Record
1. Bluffton7-121-3
1. Crestview7-116-7
3. Spencerville6-221-4
4. Columbus Grove5-317-8
5. Leipsic4-414-9
6. Allen East3-515-10
6. Lincolnview3-55-18
8. Delphos Jefferson1-76-18
9. Ada0-84-19

All-NWC Boys Basketball Teams: 20212020 | 20192018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007
All-Ohio Teams: 2021 | 2020 | 20192018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

AP State Poll: 20212020 | 20192018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011

OHSAA Tournament Results: 20212020 | 20192018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
Past State Tournament Results & Brackets

All-Time NWC Boys Basketball Championships through 2021

SchoolNWC Championships
Crestview
18
Ada
10
Spencerville
8
Columbus Grove
8
Lincolnview
5
Allen East
3
Bluffton
3
Paulding
1
Delphos Jefferson
0
*Lima Central Catholic
5
*Perry 5
*Upper Scioto Valley5
*Elida3
*Gomer1
*Former Conference Member

NWC Boys Basketball News & Scores

2/25 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at Elida
Liberty-Benton 66 Allen East 60

Division III Sectional Championship at Miller City
Bluffton 43 Bath 32

Division IV Sectional Championship at Van Wert
Crestview 55 Patrick Henry 52

Division IV Sectional Championships at Bluffton U.
Kalida 41 Leipsic 31, OT
Columbus Grove 38 Delphos St. John’s 34

Division IV Sectional Championship at St. Marys
Spencerville 66 Upper Scioto Valley 51

February 25th, 2022|Categories: Allen East, Basketball Boys, Bluffton, Columbus Grove, Crestview, Leipsic, Scores, Spencerville|Tags: |

2021-22 NWC Boys Basketball All-Conference Teams

NWC Player of the Year: Mason Brandt, Senior – Leipsic
NWC Coach of the Year: Todd Boblitt – Bluffton

1st Team
Mason Brandt, Senior – Leipsic
Kyler Kinn, Senior – Bluffton
Josh Henline, Junior – Spencerville
Garrett Newland, Senior – Allen East
Trey Sautter, Senior – Columbus Grove
Trenton Donley, Senior – Bluffton

2nd Team
Gavin Etzler, Junior – Crestview
Colin Bailey, Senior – Delphos Jefferson
Dylan Smith, Junior – Spencerville
Rontae Jackson, Senior – Crestview
Tyler Koenig, Senior – Spencerville

Honorable Mention
Bo Birnesser, Sophomore – Columbus Grove
Trey Boblitt, Senior – Bluffton
Cayden Murphy, Senior – Ada
Paul Maag, Junior – Leipsic
Landon Price, Senior – Lincolnview
Carson Hunter, Junior – Crestview
Mitch Temple, Junior – Crestview
Garrett Richardson, Senior – Lincolnview
Carson Clum, Sophomore – Allen East
Daegen Hatfield, Senior – Lincolnview

Go to Top