2/27 OHSAA Wrestling Districts

ohsaa_150Division III District at Troy
(4 from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University)
Final Brackets | Final Results | Placers | Participants
19. Bluffton 34.5, 20. Delphos Jefferson 32, 22. Allen East 31, 30. Ada 18, 37. Columbus Grove 14.5, 38. Spencerville 11, 45. Lincolnview 3

State Qualifiers:
132: 3. Chase Sumner, Ada
170: 4. Hunter Binkley, Delphos Jefferson
285: 2. Blake Sampson, Bluffton

Division III District at Waite
(4 from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University)
Final Brackets | Final Results | Placers | Participants
34. Paulding 5

State Qualifiers:
none

2/26 OHSAA Boys Basketball Sectionals

ohsaa_150Division III Sectional Championship at Elida
Bluffton 60 Coldwater 59

Division III Sectional Championship at Defiance
Tinora 47 Paulding 46

Division IV Sectional Championship at Van Wert
Lincolnview 54 Pandora-Gilboa 25

Division IV Sectional Championships at Ottawa-Glandorf
Crestview 80 Fort Jennings 48
Leipsic 57 Columbus Grove 37

Division IV Sectional Championship at Coldwater
Minster 62 Ada 43

2015-16 NWC Boys Basketball All-Conference Teams

boys_basketball_150Crestview senior Connor Lautzenheiser was chosen as the 2015-16 NWC Player of the Year by Northwest Conference boys’ basketball coaches at the annual selection meeting Monday evening in Delphos. Lautzenheiser received 118 total points to finish ahead of Chandler Adams (LV) and Trey Smith (DJ) in the coaches’ voting.

Lautzenheiser averaged 21.6 points per game along with 6.5 rebounds and 3.1 assists per game for the Knights, while shooting 43 percent from the field and 74 percent from the foul line.

Lautzenheiser, Adams and Smith were joined on the NWC first team by Paulding’s Alex Arellano, and Spencerville’s Dakota Prichard and Mason Nourse. Lautzenheiser, Adams, Smith, Arellano and Nourse are seniors while Prichard is the lone junior on the first team.

The voting procedure called for each coach to vote for the top 15 players on a 15-14-13, etc. point descending scale. No coach could vote for his own players.

Coach of the Year honors in the NWC go to Brett Hammons of Lincolnvew. He led the Lancers to an 8-0 conference mark and a regular season record of 21-1.

First Team
Connor Lautzenheiser – Crestview – 12
Chandler Adams – Lincolnview – 12
Trey Smith – Delphos Jefferson – 12
Alex Arellano – Paulding – 12
Dakota Prichard – Spencerville – 11
Mason Nourse – Spencerville – 12

Second Team
Brayden Sautter – Ada – 12
Jace Stockwell – Delphos Jefferson – 11
Gabe Stechschulte – Columbus Grove – 12
Hayden Ludwig – Lincolnview – 12
Spencer Miller – Allen East – 11
Trevor Neate – Lincolnview – 12

Honorable Mention
Mitchell Ault – Bluffton – 12
Cody Mefferd – Crestview – 12
Nick Friesen – Bluffton – 12
Blake Willeke – Ada – 12
Zach Goecke – Spencerville – 12
Javin Etzler – Crestview – 9
Derek Youtsey – Lincolnview – 12
Joel Siefker – Bluffton – 12
Joe Schriner – Bluffton – 12
Bret Rumer – Bluffton – 12
Logan Diller – Columbus Grove – 12

2/20 OHSAA Wrestling Sectionals

ohsaa_150Division III Sectional at Lima Central Catholic
(4 from each weight class will advance to the District at Troy)
4. Allen East 134, 6. Bluffton 102.5, 7. Delphos Jefferson 90, 9. Columbus Grove 58, 11. Spencerville 46, 12. Ada 32, 14. Lincolnview 14
Final Brackets | Match Results & Team Scores | Placement
District Qualifiers:
106: 3. Cody Kretzer, Allen East; 4. Luke Bullinger, Lincolnview
113: 2. Andrew Foust, Delphos Jefferson; 4. Preston Brubaker, Columbus Grove
120: 3. Lucas Freeman, Allen East
126: 4. James Badial-Luna, Bluffton
132: 2. Chase Sumner, Ada; 3. Schuyler Caprella, Allen East
138: 1. Lee Dues, Allen East; 3. Wyatt Place, Delphos Jefferson
145: 2. Luke Brown, Allen East; 3. Cody Dickson, Spencerville
152: 2. Brandon Soules, Allen East
160: 3. Cole Wilson, Bluffton
170: 2. Hunter Binkley, Delphos Jefferson; 4. Dylan Pletcher, Bluffton
182: 2. Andrew Nichols, Columbus Grove; 4. Lane Bennett, Delphos Jefferson
195: 2. Deandre Nasser, Bluffton; 4. Logan Emerick, Allen East
220: 2. Caleb Sutherland, Spencerville
285: 2. Blake Sampson, Bluffton

Division III Sectional at Archbold
(4 from each weight class will advance to the District at Toledo Waite)
11. Paulding 39
Complete Results
District Qualifiers:
113: 3. Ryan Woodring, Paulding

2015-16 NWC Girls Basketball All-Conference Teams

girls_basketball_150Columbus Grove junior guard Jade Clement was selected as the 2015-16 NWC Player of the Year in voting by Northwest Conference girls basketball coaches. In an extremely close vote Clement received 117 of a possible 120 first place points to earn POY honors over Crestview junior, Emily Bauer (116 points).

Clement averaged 17 points and 4 steals per game in leading the Bulldogs to an 8-0 conference record and first place in the NWC. Clement shot 56% from 2-point range and 36% from 3-point land for an overall total 49%.

Joining Clement and Bauer on the NWC First Team were senior Rachel Wildman (Ada), sophomore Paige Bellman (CG), freshman Alivia Koenig (BL) and junior Abbie Parkins (BL). Clement and Bauer were repeat first team selections from last year.

Brian Schroeder, who led Columbus Grove (8-0) to the school’s second NWC girls basketball title was selected as the NWC Coach of the Year.

The team breakdowns are as follows:

1st Team
Jade Clement – Columbus Grove – Junior
Emily Bauer – Crestview – Senior
Rachel Wildman – Ada – Senior
Paige Bellman – Columbus Grove – Sophomore
Alivia Koenig – Bluffton – Freshman
Abbie Parkins – Bluffton – Junior

2nd Team
Kylie Wyss – Allen East – Senior
Paige Motycka – Crestview – Sophomore
Jacey Grigsby – Spencerville – Senior
Faith Vogel – Paulding – Junior
Sarah Miller – Delphos Jefferson – Sophomore

Honorable Mention
Lynea Diller – Columbus Grove – Senior
Brady Guest – Crestview – Senior
Andie Schmutz – Bluffton – Junior
Katlyn Wendel – Lincolnview – Junior
Haley Wyss – Ada – Junior
Claire Zaleski – Crestview – Senior
Kyrah Yinger – Columbus Grove – Senior
Macy Wallace – Delphos Jefferson – Sophomore
Sidney Faine – Ada – Senior
Brooke Hoffman – Columbus Grove – Senior