6th Football Weekly Computer Point Ratings

football_150The sixth Football Weekly Computer Point Ratings were released and 3 NWC schools are ranked in the top 8 of their region.

Division V, Region 16
24. Paulding

Division VI, Region 20
3. Delphos Jefferson, 5. Crestview, 6. Ada, 13. Bluffton, 16. Spencerville, 22. Allen East

Division VII, Region 24
18. Columbus Grove

Complete Weekly Computer Point Ratings

10/26 OHSAA Cross Country Regionals

OHSAABoys
Division III Tiffin Regional
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
2. Columbus Grove 106, 3. Lincolnview 146, 8. Crestview 194
Individual State Qualifiers: 7. Mycah Grandstaff, Crestview
Complete Results

Girls
Division III Tiffin Regional
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
6. Spencerville 233
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

10/25 NWC Football Scoreboard

football_150Check back here for scores all night long and also on TwitterFacebook and the new NWC Apple App or NWC Android App.  If you are out at the game please feel free to text end of quarter score updates to 419-230-0241.  App users are on a 5 minute delay on refreshes but will receive notifications, touch View Original Post for the most up to date scores or go back to the main story list and refresh and back into the scoreboard.

Ada 25 Delphos Jefferson 20 WOSN Highlights
Bluffton 41 Paulding 7
Crestview 41 Columbus Grove 28 WOSN Highlights

Non-Conference:
Spencerville 63 Vermilion 20 WOSN Highlights
LCC 37 Allen East 24 WOSN Highlights

5th Football Weekly Computer Point Ratings

football_150The fifth Football Weekly Computer Point Ratings were released and 2 NWC schools are ranked in the top 8 of their region.

Division V, Region 16
24. Paulding

Division VI, Region 20
2. Delphos Jefferson, 4. Crestview, 9. Ada, 14. Bluffton, 15. Spencerville, 22. Allen East

Division VII, Region 24
17. Columbus Grove

Complete Weekly Computer Point Ratings

2013 OHSAA Volleyball Tournament Brackets

OHSAADivision III Kalida District
Findlay Sectional
Allen East, Bluffton, Columbus Grove

Lincolnview Sectional
Delphos Jefferson, Paulding

Division IV Van Wert District
Elida Sectional
Ada, Lincolnview

Coldwater Sectional
Spencerville

Division IV Ottawa District
Ottoville Sectional
Crestview

2013 NWC All-Conference Volleyball Teams

volleyball_150Columbus Grove senior Julia Wynn was voted the 2013 Northwest Conference “Player of The Year” Monday night, at a meeting of conference volleyball coaches at Delphos Jefferson.  Wynn earned the top honors this year after finishing second in last year’s balloting.  Susan Jones of Columbus Grove was voted NWC Coach of the Year by her peers.

First Team
Julia Wynn – Senior – Columbus Grove
Paige Buroker – Senior – Bluffton
Rachel Schumacher – Senior – Columbus Grove
Courtney Trigg – Junior – Crestview
Haley Helm – Sophomore – Allen East
Olivia Hunt – Senior – Bluffton
Kaycee Rowe – Senior – Ada

Second Team
Kaleigh Oberly – Senior – Bluffton
Tori Wyss – Junior – Ada
Brooke Culp – Junior – Delphos Jefferson
Kelli Vorst – Senior – Columbus Grove
Ashton Bowersock – Sophomore – Lincolnview
Katie McClure – Freshman – Lincolnview
Tianna Rager – Sophomore – Crestview
Lindsay Walden – Junior – Ada

Honorable Mention
Kirstin Hicks – Senior – Crestview
Lauren Parkins – Junior – Bluffton
Carlee Marshall – Sophomore – Ada
Schylar Miller – Junior – Spencerville
Katie Goergens – Senior – Delphos Jefferson
Sydney McCluer – Junior – Columbus Grove
Morgan Riley – Junior – Paulding
Madison Winegardner – Senior – Allen East
Sammi Stechschulte – Senior – Columbus Grove
Jaycie Varner – Sophomore – Paulding
Carly Clum – Junior – Allen East
Ashley McClure – Senior – Lincolnview

2013 NWC All-Conference Girls Soccer Teams

girls_soccer_150Allen East freshman Jade Meyer was voted the 2013 Northwest Conference “Player of The Year at a meeting of conference soccer coaches.  Lamar Houston (AE), Joel Steinmetz (BL) and Josiah Stober (DJ) were selected as “Co-Coaches of the Year” in the balloting.

First Team
Jade Meyer – Freshman – Allen East
Kylee Haehn – Junior – Delphos Jefferson
Jill Steinmetz – Senior – Bluffton
Brooke Bowen – Senior – Crestview
Julia Thatcher – Junior – Lincolnview
Hannah McCleery – Junior – Lincolnview
Leah Casey – Freshman – Allen East
Sarah Schriner – Senior – Bluffton
Logan Hamilton – Sophomore – Delphos Jefferson
Savannah Silone – Sophomore – Allen East
Annabel Pinkney – Senior – Ada

Second Team
Riley Guest – Senior – Crestview
Brooke Schroeder – Sophomore – Lincolnview
Molly Moser – Senior – Bluffton
Arianna Knebel – Freshman – Delphos Jefferson
Jamie Moore – Senior – Crestview
Rielyn Castle – Freshman – Ada
Chelsea Laycock – Junior – Allen East
Sarah Thiesen – Freshman – Bluffton
Courtney Grote – Senior – Crestview
Cheyenne Bierly – Senior – Allen East
Lauren Schmid – Junior – Crestview

Honorable Mention
Kyra Plaugher – Senior – Allen East
Marie Beach – Freshman – Allen East
Claire Clay – Junior – Lincolnview
Sierra Sizemore – Senior – Allen East
Brooke Hesseling – Senior – Delphos Jefferson
Savannah Bigham – Sophomore – Lincolnview
Jadyn Barhorst – Freshman – Bluffton
Bailey Miller – Junior – Delphos Jefferson
Amanda Cole – Sophomore – Crestview
Annie Hannah – Senior – Ada
Madison Staley Freshman Allen East
Sydney Staton – Freshman – Ada
Jessica Rojas-Gutierrez – Senior – Ada
Kylee Agler – Freshman – Crestview

10/19 OHSAA Cross Country Districts

OHSAABoys
Division II Liberty Center
Qualifiers: Top four teams and those individuals not on qualifying teams that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
7. Paulding 204
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals not on qualifying teams that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. Lincolnview 66, 3. Crestview 77, 13. Ada 329
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals not on qualifying teams that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Columbus Grove 45, 7. Spencerville 231, 9. Bluffton 265, 13. Allen East 300
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Girls
Division II Liberty Center
Qualifiers: Top four teams and those individuals not on qualifying teams that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
8. Paulding 221
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals not on qualifying teams that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
4. Spencerville 105, 5. Bluffton 137, 7. Columbus Grove 159, 9. Lincolnview 235
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals not on qualifying teams that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
7. Crestview 192
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

10/19 OHSAA Volleyball Sectionals

OHSAADivision III Findlay Sectional Championship
Ottawa-Glandorf 3 Columbus Grove 0 (25-22, 25-22, 25-13)
Liberty-Benton 3 Allen East 0 (25-15, 25-11, 25-9)

Division IV Elida Sectional Championship
Ada 3 Lincolnview 0 (25-20, 25-11, 25-17)

Division IV Ottoville Sectional Championship
Crestview 3 Wayne Trace 0 (25-18, 25-14, 25-17)

By |2013-10-20T08:41:20+00:00October 19th, 2013|Ada, Allen East, Columbus Grove, Crestview, Lincolnview, Scores, Volleyball|0 Comments

10/18 NWC Football Scoreboard

football_150Check back here for scores all night long and also on TwitterFacebook and the new NWC Apple App or NWC Android App.  If you are out at the game please feel free to text end of quarter score updates to 419-230-0241.  App users are on a 5 minute delay on refreshes but will receive notifications, touch View Original Post for the most up to date scores or go back to the main story list and refresh and back into the scoreboard.

Ada 45 Allen East 14 WOSN Highlights
Columbus Grove 15 Paulding 6
Crestview 50 Spencerville 34 WOSN Highlights

Non-League:
Delphos Jefferson 68 Montpelier 0
LCC 17 Bluffton 14 WOSN Highlights

 

4th Football Weekly Computer Point Ratings

football_150The fourth Football Weekly Computer Point Ratings were released and 3 NWC schools are ranked in the top 8 of their region.

Division V, Region 16
23. Paulding

Division VI, Region 20
2. Delphos Jefferson, 3. Crestview, 6. Ada, 15. Spencerville, 12. Bluffton, 19. Allen East

Division VII, Region 24
23. Columbus Grove

Complete Weekly Computer Point Ratings