3/31 Baseball Scores
Allen East 15 Hardin Northern 2, 5 inn.
Upper Scioto Valley 13 Bluffton 4
Crestview 7 Delphos St. John’s 5
Van Wert 15 Lincolnview 0, 5 inn.
Allen East 15 Hardin Northern 2, 5 inn.
Upper Scioto Valley 13 Bluffton 4
Crestview 7 Delphos St. John’s 5
Van Wert 15 Lincolnview 0, 5 inn.
Allen East at Hardin Northern
Elida 11 Crestview 3
Lincolnview 8 Van Wert 3
Lima Central Catholic at Ada
Bluffton 3 Elida 2
Arcadia at Ada
Allen East 5 Lima Senior 4
Carey 16 Bluffton 5
Delphos Jefferson 17 Riverdale 4, 5 inn.
Paulding 5 Fairview 4
Parkway 10 Spencerville 2
Arcadia 10 Ada 4
Lima Senior at Allen East
Carey 13 Bluffton 12
Crestview 14 Kalida 4
Van Wert 18 Delphos Jefferson 0, 5 inn.
Bryan 7 Paulding 5
Anna 24 Spencerville 1, 5 inn.
St. Marys 3 Bluffton 1
Dual Meet at Celina
Boys: Celina 78 Spencerville 57
Girls: Celina 69.83 Spencerville 67.16
Complete Results
Quad Meet at Columbus Grove
Boys: 1. Columbus Grove 130, 2. Pandora-Gilboa 51.5, 3. Leipsic 44.5, 4. McComb 24
Girls: 1. Columbus Grove 94.5, 2. Leipsic 75, 3. Pandora-Gilboa 32, 4. McComb 31.5
Complete Results
Quad Meet at Upper Scioto Valley
Boys: 1. Indian Lake 102, 2. Allen East 82, 3. Upper Scioto Valley 40, 4. Ada 36
Girls: 1. Indian Lake 146, 2. Ada 56, 3. Allen East 35, 4. Upper Scioto Valley 10
Complete Results
Ada 10 Hardin Northern 9
Allen East 10 Marion Local 0, 6 inn.
McComb 18 Bluffton 3, 5 inn.
Arlington 5 Columbus Grove 4
Delphos Jefferson 9 Kalida 7
Shawnee 7 Paulding 1
Van Wert 16 Spencerville 2, 5 inn.
Ada 15 Hardin Northern 5
Marion Local 6 Allen East 2
McComb 12 Bluffton 1, 6 inn.
Columbus Grove 29 Arlington 14
Crestview at Kalida (ppd to 3/30)
Wapakoneta 12 Spencerville 2, 5 inn.
Bellefontaine 4 Ada 1
Tri-Meet at Elmwood
Boys: 1. Bluffton 65.5, 2. Elmwood 64.5, 3. Tinora 44
Girls: 1. Tinora 72, 2. Elmwood 58, 3. Bluffton 40
Complete Results
Perry at Ada – DH (ppd)
Pandora-Gilboa 6 Bluffton 4
Pandora-Gilboa 11 Bluffton 3
Van Wert 11 Delphos Jefferson 2
Van Wert 11 Delphos Jefferson 1, 5 inn.
Lincolnview 4 Lima Senior 0
Tinora at Paulding (ppd)
Marion Local 1 Spencerville 0
Marion Local 8 Spencerville 7
Perry at Ada (ppd)
Shawnee 13 Allen East 6
Van Buren 11 Columbus Grove 7
Van Buren 20 Columbus Grove 2, 5 inn.
Edgerton 7 Crestview 4
Crestview 6 Marion Local 0
Fort Recovery 19 Delphos Jefferson 4, 5 inn.
Fort Recovery 16 Delphos Jefferson 2, 5 inn.
Paulding 13 Continental 1, 5 inn.
Lima City Tournament
1. Shawnee 33, 2. Lima Central Catholic 22, 3. Bath 17, 4. Lima Senior 16, 5. Bluffton 13, 6. Wapakoneta 5
Division IV State Championship at University of Dayton Arena
Botkins 60 Columbus Grove 44 Box Score
Division IV State Semifinal at University of Dayton Arena
Columbus Grove 58 New Boston Glenwood 53 Box Score
The 2021 Boys Basketball All-Ohio Teams were announced.
Division IV
1st Team
Kalen Etzler, Convoy Crestview, 6-8, sr., 19.3
Blake Reynolds, Columbus Grove, 6-4, sr., 15.8
Honorable Mention
Tayt Birnesser, Columbus Grove, 6-3, sr., 15.5
OHSAA Division III Individual State Championships at Marion Harding
8. Columbus Grove 35, 18. Allen East 29, Bluffton 0
138: Kade Wireman, Allen East
160: Chase Miller, Allen East; Kaden Basil, Bluffton
170: Blake Hershberger, Allen East
195: Ezra Jones, Columbus Grove: 6th place in State
220: Alek Winner, Allen East
285: Jeff Meyer, Columbus Grove: State Champion; Eli Criblez, Allen East: State Runner-Up
Division IV Regional Championship at Van Wert
Columbus Grove 50 New Bremen 48
Division IV State Semifinal at the University of Dayton Arena
Fort Loramie 66 Crestview 24 Box Score