5/28 Boys Tennis Results

OHSAA Division II Boys State Tennis Tournament
Doubles
Semifinals
John Kidd (11)/ Alex Swick (10) – Lima Central Catholic defeated Mason Bourbon (12)/Gustav Plattenburg (12) – Cincinnati Wyoming 6-1, 6-4

Championship
Lou Konstan (12)/ Alex Aleman (12) – Cuy. Falls Cuy. Valley Christian Acad. defeated John Kidd (11)/ Alex Swick (10) – Lima Central Catholic 6-1, 6-4

Doubles Bracket

By |2011-05-28T22:57:24+00:00May 28th, 2011|News, Scores, Tennis Boys|0 Comments

5/27 Track & Field Regionals

Division III Regional at Tiffin (top 4 in each event qualify for State)
Boys
2. Bluffton 67.5, 5. Columbus Grove 40
State Qualifiers:
Bluffton 4×800 Meter Relay (David Yoder, Lucas Harnish, David Moser, Matthew Herron) 1st
Drew Luginbuhl, Bluffton 1st in 110 Meter Hurdles
Matthew Herron, Bluffton 3rd in 1600 Meter Run
Drew Luginbuhl, Bluffton 2nd in 300 Meter Hurdles
Matthew Herron, Bluffton 1st in 800 Meter Run
Bluffton 4×400 Meter Relay (David Yoder, Noah Stratton, Drew Luginbuhl, Matthew Herron) 4th
Parker Schroeder, Columbus Grove 1st in Discus Throw
Josh Utrup, Columbus Grove 3rd in Discus Throw

Girls
3. Bluffton 40, 30. Columbus Grove 5
State Qualifiers:
Hannah Chappell-Dick, Bluffton 2nd in 1600 Meter Run
Hannah Chappell-Dick, Bluffton 2nd in 800 Meter Run
Bluffton 4×400 Meter Relay (Julie Althaus, Jill Steinmetz, Hannah Chappell-Dick, Lydia Guagenti) 1st
Lydia Guagenti, Bluffton 1st in High Jump
Tyler Wolfe, Columbus Grove 1st in Pole Vault

Complete Event Results

Division III Regional at Fairfield Union (top 4 in each event qualify for State)
Boys
4. Lima Central Catholic 38, 5. Spencerville 34, 11. Allen East 18,
State Qualifiers:
Spencerville 4×800 Meter Relay (Aaron Hefner, Nick Davisson, Tyler Shumate, Derek Goecke) 4th
Lima Central Catholic 4×200 Meter Relay (Rufus Johnson, Lee Stewert, Bubba Krieg, MyKale Rogers) 3rd
Lima Central Catholic 4×100 Meter Relay (Rufus Johnson, Lee Stewert, Bubba Krieg, MyKale Rogers) 2nd
MyKale Rogers, Lima Central Catholic 2nd in 200 Meter Dash
Spencerville 4×400 Meter Relay (Aaron Hefner, John Smith, Derek Goecke, Nick Davisson) 3rd
Daniel Binkley, Spencerville 3rd in High Jump
MyKale Rogers, Lima Central Catholic 1st in Long Jump
Rufus Johnson, Lima Central Catholic 3rd in Long Jump
Demetrius Williams, Allen East 1st in Shot Put

Girls
4. Spencerville 43, 22. Allen East 9, 24. Lima Central Catholic 8, 39. Ada 3
State Qualifiers:
Spencerville 4×800 Meter Relay (Alexa Brown, Claire McConnell, Cortney Miller, Caitlin Wurst) 1st
Kelli Ley, Spencerville 1st in 400 Meter Dash
Kelli Ley, Spencerville 3rd in 200 Meter Dash
Spencerville 4×400 Meter Relay (Cortney Miller, Claire McConnell, Jenna Kahle, Kelli Ley) 1st
Allen East 4×400 Meter Relay (Morgan Truex, Emily Allen, Haley Schafer, Lindsi Woods)

Complete Event Results

Division III Regional at Troy (top 4 in each event qualify for State)
Boys
39. Delphos Jefferson 2
State Qualifiers:
none

Girls
12. Delphos Jefferson 20, 15. Crestview 15
State Qualifiers:
Bridget Culp, Delphos Jefferson 2nd in 100 Meter Dash
Delphos Jefferson 4×100 Meter Relay (Kennedy Boggs, Chelsey Bishop, Morgan Fischbach, Bridget Culp) 2nd
Crestview 4×400 Meter Relay (Ami Callow, Layne Callow, Erika Frey, Courtney Perrott) 4th

Complete Event Results

By |2011-05-29T11:26:16+00:00May 27th, 2011|Scores, Track & Field Boys, Track & Field Girls|0 Comments

5/27 Boys Tennis Results

OHSAA Division II Boys State Tennis Tournament
Doubles
1st Round
John Kidd (11)/ Alex Swick (10) – Lima Central Catholic defeated Ross Smith (12)/Sam Smith (9) – Springfield Kenton Ridge 6-3, 6-3

2nd Round
John Kidd (11)/ Alex Swick (10) – Lima Central Catholic defeated Mike Riley (11)/Wes Noall (9) – Gates Mills Gilmour Academy 6-2, 6-4

Doubles Bracket

By |2011-05-28T00:26:14+00:00May 27th, 2011|Scores, Tennis Boys|0 Comments

Columbus Grove captures first Bachman Award.

Overall athletic balance during the 2010-11 school year has enabled Columbus Grove to win its first “Don Bachman Award of Excellence” which recognizes the school in the conference that exhibits the highest level of consistent excellence in conference-sponsored sports and scholastic bowl competition.

The Bulldogs compiled 86.5 points to edge Bluffton by just one point and Lima Central Catholic by three points. The Thunderbirds had won four straight Bachman Awards after Crestview captured the honor in the first year of competition.

The award was started during the 2005-06 school year to honor longtime Northwest Conference commissioner/secretary, Don Bachman, who served in that position for more than thirty years before passing away late in 2005.

This year Columbus Grove won outright NWC titles in Boys Cross Country and Boys Basketball and added second place finishes in Golf, Wrestling, and Boys Track.

Other NWC champions were Ada (Academic), Allen East (Wrestling), Bluffton (Boys Track), Crestview (Volleyball and Softball), Delphos Jefferson (Girls Basketball), L.C.C. (Golf, Football, Baseball), and Spencerville (Girls Cross Country and Girls Track).

The final order of finish for the 2010-11 school year is as follows:

2010-11 Don Bachman Award of Excellence

SchoolsBachman Award Points
1. Columbus Grove86.5
2. Bluffton85.5
3. Lima Central Catholic83.5
4. Crestview81.5
5. Spencerville66.5
6. Paulding65
7. Delphos Jefferson54.5
8. Allen East50.5
9. Ada39.5
10. Lincolnview36
By |2011-05-27T00:20:21+00:00May 27th, 2011|Columbus Grove, News, NWC|0 Comments

2011 NWC All-Conference Baseball Teams

NWC Player of the Year: Mike Snider, Lima Central Catholic

NWC Coach of the Year: John Schnieders, Lima Central Catholic

First Team
Mike Snider – Lima Central Catholic – Senior – C
Gabe Goldsberry – Bluffton – Senior – P/SS
Austin Stolly – Lima Central Catholic – Senior – SS
Alex Mott – Paulding – Senior – C
Nathan Cheney – Bluffton – Senior – P/SS
Josh Staten – Crestview – Senior – C
Trevor Kottenbrock – Lima Central Catholic – Senior – P/OF
Joey Overmyer – Crestview – Senior – P
Clayton Longstreth – Lincolnview – Junior – C/P
Derrick Pease – Paulding – Senior – INF/P

Second Team
Curtis Miller – Delphos Jefferson – Junior – P/1B
Cory Rieman – Spencerville – Junior – SS
Kyle O’Dowd – Lima Central Catholic – Senior – P/OF/1B
Caleb Duffy – Ada – Senior – 3B
Levi Krouskop – Spencerville – Senior – P/1B
Drew Kortokrax – Delphos Jefferson – Sophomore – P
Brad Miller – Crestview – Senior – SS/P
Levi Hoy – Allen East – Senior – CF
Matt Jay – Columbus Grove – Sophomore – C
Brandon Falk – Bluffton – Senior – CF

Honorable Mention
Nik Moore – Delphos Jefferson – Senior – SS
Tony George – Delphos Jefferson – Junior – 3B/CF
Taylor Hoehn – Lincolnview – Senior – P/3B
Zack Barrientes – Columbus Grove – Junior – SS
Nick Adams – Crestview – Junior – P
Cody McCullough – Lima Central Catholic – Senior – 3B
Clay Wannemacher – Bluffton – Senior – C
Ryan Birkemeier – Columbus Grove – Senior – 3B
Tyler Wilson – Allen East – Senior – LF
Logan Stoller – Paulding – Senior – INF/P
Derek McDaniel – Allen East – Senior – P/DH
Jacob Miller – Columbus Grove – Senior – P
Sam Huffman – Lima Central Catholic – Sophomore – OF
Austin Everhart – Ada – Senior – INF/P
Matt Holden – Crestview – Junior – OF
Dylan Fisher – Lima Central Catholic – Senior – 2B
Travis Clark – Lima Central Catholic – Junior – P/1B
Matt Gray – Ada – Junior – 1B
Levi Kreeger – Allen East – Senior – P
Jeremy Basinger – Bluffton – Junior – RF
Chris McClain – Bluffton – Freshman – 1B
Keaton Vandemark – Spencerville – Senior – C

By |2011-05-25T22:51:07+00:00May 25th, 2011|Baseball, News, NWC|0 Comments

2011 NWC All-Conference Softball Teams

NWC Player of the Year: Jessica Burger, Crestview

NWC Coach of the Year: Owen Pugh, Crestview

First Team
Jessica Burger – Crestview – Senior – C
Ashlin Gable – Bluffton – Junior – 1B
Maddie Preston – Crestview – Senior – P
Lindsay Simmons – Ada – Junior – 2B
Dani Hicks – Crestview – Junior – 3B
Kristen Beck – Paulding – Junior – P
Taylor Haynes – Columbus Grove – Senior – CF
Jodie Doner – Lincolnview – Sophomore – CF
Haylie Forrer – Paulding – Junior – SS
Molly Lengyel – Bluffton – Senior – C

Second Team
Ashlie Kindle – Ada – Junior – P/1B
Kayla Owens – Paulding – Junior – 3B
Leah Roberson – Allen East – Senior – C/2B
Brianna Laing – Bluffton – Senior – 2B
Kendra Paul – Ada – Sophomore – OF
Kayla Crow – Allen East – Senior – P/1B
Chelsey Fischer – Delphos Jefferson – Senior – 1B
Mary Stoll – Lima Central Catholic – Sophomore – 2B
Paige McClure – Lincolnview – Senior – 1B
Jessica Vance – Paulding – Senior – 1B

Honorable Mention
Katelyn Scott – Columbus Grove – Sophomore – SS
Shannon McKamey – Bluffton – Senior – CF
Taylor Hamrick – Crestview – Junior – OF
Meredith Sheppard – Lima Central Catholic – Freshman – P
Micah Stechschulte – Columbus Grove – Freshman – LF
Maddie Etzler – Crestview – Junior – 2B
Emily Frick – Columbus Grove – Junior – P
Alyssa Mulholland – Spencerville – Sophomore – SS/OF
Mesa Pracht – Paulding – Junior – 2B
Tess Sunderhaus – Lima Central Catholic – Senior – 3B
Sami Jones – Lincolnview – Senior – RF
Lauren Calvert – Lincolnview – Sophomore – C
Breanna Schmidt – Paulding – Sophomore – DP
Madison Schantz – Allen East – Sophomore – SS
Kristen Hicks – Crestview – Freshman – OF
Taylor Willeke – Ada – Sophomore – SS
Erin Conkle – Allen East – Freshman – C/3B
Katie Palte – Bluffton – Sophomore – SS
Mackenzie Richard – Crestview – Junior – OF
Holly Genth – Crestview – Junior – SS
Meredith Niese – Lima Central Catholic – Freshman – SS

By |2011-05-25T22:36:17+00:00May 25th, 2011|News, NWC, Softball|0 Comments

5/24 NWC Baseball Score

Columbus Grove 8 Crestview 7

2018 NWC Baseball Standings

TeamsNWC RecordOverall Record
1. Lincolnview7-120-6
1. Crestview7-115-6
1. Delphos Jefferson7-113-9
4. Spencerville5-38-12
5. Paulding4-410-12
6. Allen East3-512-11
7. Columbus Grove1-78-13
7. Bluffton1-73-15
7. Ada1-75-15
By |2011-05-24T23:13:56+00:00May 24th, 2011|Baseball, Scores|0 Comments

Spencerville hires new volleyball coach.

The Spencerville Board of Education hired Kari Wicker as its’ new head volleyball coach on 5/19. Wicker replaces Meghan Mohr who resigned after one season to accept a graduate assistant position at Bluffton University. Wicker is a 2001 graduate of Elida High School, 2010 and 2011 graduate of The Ohio State University Lima. She has been an assistant coach at Perry for the past five years and has also coached Bean City club teams for two years.

“We are very excited to have Kari as our next volleyball coach. Meghan did an outstanding job for us, bringing energy and enthusiasm to the program. She also worked hard at developing our youth program. Kari exhibits the same enthusiasm as Meghan, and also emphasizes the development of the younger kids. As much as we hated to lose Meghan, the similarities between Meghan and Kari should make for a smooth transition for our volleyball program. We’re excited about the future of Spencerville volleyball with Kari in charge.”  Brian Woods, Athletic Director

“I am very excited to begin my journey at Specerville High School as a Lady Bearcat!  I hope to continue buliding a program that is full of tradition and hardworking athletes.  GO BEARCATS!” Kari Wicker, Head Volleyball Coach

By |2011-05-25T00:46:32+00:00May 24th, 2011|News, Spencerville, Volleyball|0 Comments

5/21 Track & Field Districts

Division III District Track Meet at Liberty-Benton  (top 4 in each event advance to Regional)
Boys
2. Bluffton 124, 3. Columbus Grove 86

Girls
4. Bluffton 63.5, 6. Columbus Grove 38

Complete Event Results

Division III District Track Meet at Minster  (top 4 in each event advance to Regional)
Boys
5. Crestview 48, 10. Delphos Jefferson 31.5, 14. Lincolnview 8

Girls
5. Crestview 49, 8. Delphos Jefferson 37, 13. Lincolnview 18

Complete Event Results

Division III District Track Meet at Spencerville (top 4 in each event advance to Regional)
Boys
1. Spencerville 133, 2. Allen East 74, 4. Lima Central Catholic 56, 11. Ada 22.5

Girls
1. Spencerville 121.5, 6. Allen East 45, 8. Lima Central Catholic 42.25, 10. Ada 31

Complete Event Results

By |2011-05-22T16:32:51+00:00May 21st, 2011|Scores, Track & Field Boys, Track & Field Girls|0 Comments