Monthly Archives: March 2018

Home/2018/March

3/31 Baseball Scores

Allen East 6 Arlington 2
Allen East 11 Arlington 8
Columbus Grove 5 Cory-Rawson 2
Cory-Rawson at Columbus Grove
Fort Recovery 8 Crestview 1
Fort Recovery at Crestview (ppd)
Parkway 13 Delphos Jefferson 0, 5 inn.
Lincolnview 8 Antwerp 3
Lincolnview 5 Delphos St. John’s 0
Ottawa-Glandorf 6 Paulding 0
Ottawa-Glandorf 4 Paulding 2

3/31 Softball Scores

Allen East at Arlington (DH)
Bluffton at St. Marys (DH) (ppd)
Cory-Rawson at Columbus Grove (DH)
Crestview 6 New Bremen 2
Shawnee vs. Crestview (ppd)
Anna 20 Delphos Jefferson 0
Minster 28 Delphos Jefferson 6
Paulding at Ottawa-Glandorf (DH) (ppd)
Shawnee 3 Spencerville 2
New Bremen 21 Spencerville 1, 5 inn.

2017-18 NWC Scholar Athletes – Winter Season

Northwest Conference Scholar Athletes are determined as follows:
1. Must be a letter winner in the sport.
2. Gold Level — GPA of 3.5 to 4.0 during the season
3. Silver Level — GPA of 3.00 to 3.49 during the season

Ada
Cheerleading – Gold: Lyric Jones, Anabel Alexander, Nora Dellifield, Barrette Jones, Courtney McLaughlin, Emma Jameson
Cheerleading – Silver: none

Boys Basketball – Gold: Cade Mullins, Jackson Conrad, Seth Conley
Boys Basketball – Silver: Ethan Swaney

Girls Basketball – Gold: Madisyn Gossard, Teara Coulson, Raina England, Miranda Wills
Girls Basketball – Silver: Rilan Conley

Wrestling – Gold: Chase Sumner, Carson Hissong, Erryk Katayama
Wrestling – Silver: Xander White

Boys Swimming – Gold: Zach Beaschler, Hunter Wells, Isaac Spar, Brevin Sizemore
Boys Swimming – Silver: Ian Dellifield

Girls Swimming – Gold: Sydney Van Atta, Klava Katayama,Alex Waugh, Ella Poling, Katie Butterfield, Bella East, Paige Cole, Sidney Gossard
Girls Swimming: Silver: Gizem Tanriverdi, Melina Temple

Allen East
Cheerleading – Gold: Alexa Hawk, Malory Austin, Sydney Treglia, Sydnee Golden, Abigail Whitaker, Olivia Parker
Cheerleading – Silver: Danielle Redman

Boys Basketball – Gold: Devin Reed, Tyler Clum
Boys Basketball – Silver: Dalton Clum, Mason Dotson

Girls Basketball – Gold: Lauren Criblez, Ally Richardson, Kate Newland, Lakin Basham, Olivia Lawrence
Girls Basketball – Silver: Chloe Lawrence, Riley Newland, Tori Newland

Wrestling – Gold: Lucas Freeman, Brennan Davies, Chase Caprella, Jordan Kennedy, Drake Carmean, Blake Hershberger
Wrestling – Silver: Ethan Boday

Bluffton
Cheerleading – Gold: Hannah-Grace Perry, Kaitlynn Rieman, Maria Spallinger
Cheerleading – Silver: Annie Campbell, Sidnie Koontz

Boys Basketball – Gold: Jared Piercefield, Mason Ault, Luke Denecker, Kaleb Jefferson, Dakota Bricker
Boys Basketball – Silver: Mason Soper, Cole Fruchey, Joel Piercefield

Girls Basketball – Gold: Laykin Garmatter, Brinkley Garmatter, Ashley Eachus , Libby Schaadt, Averey Rumer, Katie Prater
Girls Basketball – Silver: Kayla White, Alivia Koenig

Wrestling – Gold: Jesse Montel, Tayton Kleman, Joshua Mehaffie, Elijah Conley, DeAndre Nassar
Wrestling – Silver: Jeremy Sturgeon

Columbus Grove
Cheerleading – Gold: Madison Nusbaum, Kylie Coffey, Kayla Reynolds, Emily Blankemeyer, Grace Cassidy
Cheerleading – Silver: Klarissa Garmatter, Dakota Alt, Olivia Delarosa, Madisyn Ditto

Boys Basketball – Gold: Dylan Mason, Blake Reynolds, Tayt Birnesser
Boys Basketball – Silver: Grayson Flores, Garett Nemire, Dane Selby

Girls Basketball – Gold: Paige Bellman, Carlee McCluer, Lauren Schroeder, Teyah Sautter, Rylee Sybert, Amy Vorst, Abigail Gladwell
Girls Basketball – Silver: Sydney Witteborg

Wrestling – Gold: Enoch Jones, Caleb Langhals, Evan Schroeder, Ezra Jones, Tanner Blankemeyer
Wrestling – Silver: none

Crestview
Cheerleading – Gold: Rosie Bogle, Aubrey Gebert, Emma Leary, Krysden Sloan, Savannah Smith, Alex Stefanek, Chelsea Taylor
Cheerleading – Silver: Lauren Brecht, Chloee Case, Josce Gallimore

Boys Basketball – Gold: Derick Dealey, Kalen Etzler, Brett Schumm, Wade Sheets, Jace Vining
Boys Basketball – Silver: Javin Etzler, Trevor Gibson, Drew Kline, Grant Schlagbaum, Derek Stout

Girls Basketball – Gold: Lyvia Black, Emma Bowen, Olivia Cunningham, Bailey Gregory, Lexi Gregory, Ally McCoy, Paige Motycka, Haley Speith
Girls Basketball – Silver: Alyssa Gent

Delphos Jefferson
Cheerleading – Gold: Megan Cooley, Kali Edgington, Brooke Rice, Lauren Grothaus, Kyrstin Warnecke, Matteson Sevitz, Rileigh Rahrig
Cheerleading – Silver: Holly Dellinger

Boys Basketball – Gold: Brenen Auer, Tyler Bratton, Trey Gossman, Caleb Lucas, Alex Rode
Boys Basketball – Silver: Davion Tyson, Hunter Haehn

Girls Basketball – Gold: Devyn Carder, Sarah Miller, Macy Wallace, Alli McClurg, Michelle Rode, Addy Stewart, Delaney Deuel
Girls Basketball – Silver: Sierra Marlow, Kaylee Buzard

Wrestling – Gold: Jordan Bonifas, Jayden Moore, Ben McKee, Owen Miller
Wrestling – Silver: Cooper Chung, Andrez McLellan Reed, Matt Wiechart, Johnathan Brooks, Kane Plescher, Taylor Thompson

Lincolnview
Cheerleading – Gold: Kylie Hohman, Kaitlyn Brenneman, Allie Crow, Kailey Denman, Makenna Klausing
Cheerleading – Silver: Savanah Ridgway, Cassidy Sell

Boys Basketball – Gold: Alek Bowersock, Logan Williams, Tristin Miller, Chayten Overholt, Caden Ringwald
Boys Basketball – Silver: Ethan Kemler, Zane Miller, Isiac Bowersock

Girls Basketball – Gold: Lakin Brant, Adia Welch, Frankie Carey, Olivia Gorman, Alena Looser, Kayla Schimmoeller
Girls Basketball – Silver: Sierra Adams, Maddie Gorman

Wrestling – Gold: Brok Bill
Wrestling – Silver: Louis Ulrey

Paulding
Cheerleading – Gold: Gracie Burtch, Jocelyn Camposano, Leah Nusbaum, Victoria Valle, Jacee Harwell, Reagan Akom
Cheerleading – Silver: Adriana Gonzales, Hailey McDaniel, Meghan Todd

Boys Basketball – Gold: Isaac Baldwin, Logan Bradford, Fletcher Cook, Austin Howell, Hunter Kesler, Bailey Manz, Blake McGarvey, Marcus Miller, Jaret Miller, Carson Shull
Boys Basketball – Silver: none

Girls Basketball – Gold: Asia Arellano, Leigha Egnor, Sadie Estle, Kaylen Hale, Audrey Manz, Sydney McCullough, Jalynn Parrett, Cassidy Posey, Briana Townley
Girls Basketball – Silver: none

Wrestling – Gold: Cole Mabis, Logan Mudel, Jordan Mudel, Jordan Weidenhamer, Ryan Woodring
Wrestling – Silver: none

Spencerville
Cheerleading – Gold: Makenna Lehman, Abigail Schwartz
Cheerleading – Silver: Carly Ford, Kayla Osting, Lauren Stepleton, Grace Ward

Boys Basketball – Gold: Benjamin Dues, Jackson Goecke, Keegan Goecke
Boys Basketball – Silver: Dalton Prichard

Girls Basketball – Gold: Allison Bowsher, Nelaya Burden, Kaiden Grigsby, Jenna Henline, Emma Leis, Abbygayle Satterfield, Kelsey Shaffer, Sydney Shaffer, Jayden Smith
Girls Basketball – Silver: Melanie Koenig

Wrestling – Gold: Jay Goetz
Wrestling – Silver: Brandon Dues, Garrett Jones, Ruben Noriega, Chase Settlemire

2018 OHSAA Wrestling Individual State Tournament

2018 OHSAA Individual State Tournament at the Schottenstein Center, The Ohio State University, Columbus
Division III
45. Bluffton 12, 52. Ada 9, 59. Allen East 6, 81. Paulding 2, 89. Columbus Grove 1
113: Chase Caprella, Allen East lost in 1st round, lost in Consolation 1st round
120: Drake Carmean, Allen East won in 1st round, lost in 2nd round, lost in Consolation 2nd round
126: Ryan Woodring, Paulding lost in 1st round, lost in Consolation 1st round
132: Logan Mudel, Paulding won in 1st round, lost in 2nd round, lost in Consolation 2nd round
138: Lucas Freeman, Allen East lost in 1st round, lost in Consolation 1st round
145: Chase Sumner, Ada won in 1st round, lost in 2nd round, won in Consolation 2nd round, lost in Consolation 3rd round, won in 7/8 place match – 7th place in State
182: Garrett Neth, Allen East lost in 1st round, won in Consolation 1st round, lost in Consolation 2nd round
195: Deandre Nassar, Bluffton won in 1st round, won in 2nd round, lost in Semifinal, won in Consolation 4th round, lost in 3/4 place match – 4th place in State
220: Dylan Sargent, Columbus Grove lost in 1st round, lost in Consolation 1st round
285: Jeff Meyer, Columbus Grove lost in 1st round, won in Consolation 1st round, lost in Consolation 2nd round

Brackets | Tournament Results

By |2018-03-11T18:30:43-04:00March 10th, 2018|Ada, Allen East, Bluffton, Columbus Grove, Paulding, Scores, Wrestling|0 Comments