2017 NWC Track & Field Championships

Bluffton High School won the 2017 Northwest Conference boys’ track championship in a meet hosted at the Bluffton University track.  The championship was the 19th overall title for the Bluffton boys’ squad.  The boys’ team from Columbus Grove placed second having won the boys’ championship for the previous five years.  The girls’ championship was won by Columbus Grove for the fourth straight year and gives the Grove girls’ a total of 13 overall team championships.  The girls’ team from Spencerville finished second.

Boys NWC Track Athlete of the Year:  Trevor Bassitt, Bluffton
Boys NWC Track Coach of the Year:  William Theisen, Bluffton
Girls NWC Track Athlete of the Year:  Rylee Sybert, Columbus Grove
Girls NWC Track Coach of the Year:  Tim Staley, Columbus Grove

Boys
1. Bluffton 126.5, 2. Columbus Grove 105, 3. Lincolnview 94, 4. Spencerville 92, 5. Allen East 70, 6. Ada 54.5, 7. Paulding 49, 8. Delphos Jefferson 38, 9. Crestview 26

Girls
1. Columbus Grove 182, 2. Spencerville 128.5, 3. Bluffton 112, 4. Allen East 63, 5. Ada 53, 6. Lincolnview 46.5, 7. Paulding 44.5, 8. Crestview 25, 9. Delphos Jefferson 7.5

Complete Results

NWC Individual Champions
Boys
3200 Relay: Bluffton – 8:29.62
110 Hurdles: Trevor Bassitt – Bluffton – 14.46 (NWC Record)
100 Dash: Trevor Bassitt – Bluffton – 11.32
800 Relay: Lincolnview – 1:33.73
1600 Run: Isaac Andreas – Bluffton – 4:38.77
400 Relay: Spencerville – 45.22
400 Dash: Antony Kingsley – Bluffton – 51.42
300 Hurdles: Trevor Bassitt – Bluffton – 39.50 (NWC Record)
800 Run: Christopher Harnish – Bluffton – 2:00.35
200 Dash: Trevor Bassitt – Bluffton – 22.88
3200 Run: Karter Tow – Lincolnview – 10:19.22
1600 Relay: Lincolnview – 3:35.95
Long Jump: Chris Kleman – Allen East – 20-03
High Jump: Chris Kleman – Allen East – 6-00.00
Discus: Rece Roney – Columbus Grove – 163-08
Shot Put: Rece Roney – Columbus Grove – 51-08.75
Pl. Vlt.: Ryan Tabler – Columbus Grove – 12-00.00

Girls
3200 Relay: Columbus Grove – 10:18.61
100 Hurdles: Carlee McCluer – Columbus Grove – 15.84
100 Dash: Rylee Sybert – Columbus Grove – 13.14
800 Relay: Columbus Grove – 1:51.03
1600 Run: Taylor Ellerbrock – Columbus Grove – 5:30.57
400 Relay: Columbus Grove – 52.35
400 Dash: Haley Baker – Bluffton – 1:01.25
300 Hurdles: Nelaya Burden – Spencerville – 49.87
800 Run: Leah Myerholtz – Columbus Grove – 2:29.17
200 Dash: Rylee Sybert – Columbus Grove – 26.58
3200 Run: Alyssa Ellerbrock – Columbus Grove – 12:26.84
1600 Relay: Spencerville – 4:21.14
Long Jump: Alyssa Casemier – Bluffton – 14-10
High Jump: Kayla Reynolds – Columbus Grove – 4-10.00
Discus: Madisyn Maag – Columbus Grove – 121-02
Shot Put: Grace Nelson – Ada – 35-09.75
Pl. Vlt.: Gabrielle Goecke – Spencerville – 11-00.00