2016 NWC Track & Field Championships

track_150The 2016 NWC Track & Field Championships were hosted by Ada

Boys
1. Columbus Grove 158, 2. Bluffton 121, 3. Spencerville 90, 4. Delphos Jefferson 87, 5. Lincolnview 84, 6. Allen East 45, 7. Crestview 31, 8. Ada 21, 9. Paulding 20

Girls
1. Columbus Grove 166, 2. Bluffton 92, 3. Spencerville 89, 4. Allen East 74.5, 5. Ada 74, 6. Lincolnview 70.5, 7. Delphos Jefferson 47, 8. Paulding 40, 9. Crestview 8

Complete Results

Individual NWC Champions
Boys
4×800 Meter Relay: Bluffton (Jacob Barnett/Antony Kingsley/Isaac Andreas/Christopher Harnish)
110 Meter Hurdles: Trevor Bassitt, Bluffton
100 Meter Dash: Calvin Wilson, Spencerville
4×200 Meter Relay: Columbus Grove (Baily Clement/Brandt Follas/Lachlan Clymer/Caiden Grothaus)
1600 Meter Run: Boone Brubaker, Columbus Grove
4×100 Meter Relay: Delphos Jefferson (Adam Rode/Josh Teman/Drew Reiss/Kole McKee)
400 Meter Dash: Baily Clement, Columbus Grove
300 Meter Hurdles: Trevor Bassitt, Bluffton
800 Meter Run: Christopher Harnish, Bluffton
200 Meter Dash: Baily Clement, Columbus Grove
3200 Meter Run: Jacob Barnett, Bluffton
4×400 Meter Relay: Columbus Grove (Alex Giesige/Caiden Grothaus/Boone Brubaker/Baily Clement)
Shot Put: Rece Roney, Columbus Grove
Discus Throw: Rece Roney, Columbus Grove
Long Jump: Josh Teman, Delphos Jefferson
High Jump: Brandt Follas, Columbus Grove
Pole Vault: Caiden Grothaus, Columbus Grove

Girls
4×800 Meter Relay: Lincolnview (Rylee Byrne/Brayden Langdon/Madeline Snyder/Anna Gorman)
100 Meter Hurdles: Carlee McCluer, Columbus Grove
100 Meter Dash: Rylee Sybert, Columbus Grove
4×200 Meter Relay: Columbus Grove (Raiya Flores/Bailey Dunifon/Linnea Stephens/Carlee McCluer)
1600 Meter Run: Anna Gorman, Lincolnview
4×100 Meter Relay: Columbus Grove (Raiya Flores/Rylee Sybert/Bailey Dunifon/Linnea Stephens)
400 Meter Dash: Haley Baker, Bluffton
300 Meter Hurdles: Savannah Silone, Allen East
800 Meter Run: Anna Gorman, Lincolnview
200 Meter Dash: Rylee Sybert, Columbus Grove
3200 Meter Run: Taylor Ellerbrock, Columbus Grove
4×400 Meter Relay: Lincolnview (Brayden Langdon/Madeline Snyder/Makenna Klausing/Anna Gorman)
Shot Put: Lyne’a Diller, Columbus Grove
Discus Throw: Lyne’a Diller, Columbus Grove
Long Jump: Carlee Marshall, Ada
High Jump: Carlee Marshall, Ada
Pole Vault: Gabrielle Goecke, Spencerville