2020 OHSAA Wrestling Individual District Tournament

Division III District at Troy
3. Allen East 134.5, 13. Columbus Grove 41, 27. Spencerville 17, 37. Delphos Jefferson 9, 42. Ada 4, 48. Lincolnview 0
State Qualifiers:
126: 2. Drake Carmean, Allen East
138: 4. Kade Wireman, Allen East
160: 4. Blake Hershberger, Allen East
195: 1. Garrett Neth, Allen East
220: 3. Eli Criblez, Allen East
285: 1. Jeff Meyer, Columbus Grove; 4. Brennan Davies, Allen East
Brackets | Placers | Complete Results

Division III District at Napoleon
16. Bluffton 40, 33. Paulding 13.5
State Qualifiers:
106: 3. Thayne Kleman, Bluffton
138: 4. Kaden Basil, Bluffton
Brackets | Placers | Complete Results

2020 OHSAA Wrestling Individual Sectionals

Division III Sectional at Lima Central Catholic
1. Allen East 251, 5. Spencerville 108.5, 6. Columbus Grove 94, 7. Delphos Jefferson 77, 12. Ada 52, 13. Lincolnview 24
District Qualifiers:
106: 2. Hunter Sidle, Allen East; 3. Nyah Hodge Miller, Spencerville
113: 3. Carder Miller, Spencerville; 4. Antonio Petitt, Ada
120: 2. Jordan Kennedy, Allen East; 4. Colton Biederman, Ada
126: 2. Drake Carmean, Allen East; 4. Johnathon Brooks, Delphos Jefferson
132: 3. Ethan Garver, Allen East; 4. Anthony Bodine, Delphos Jefferson
138: 1. Kade Wireman, Allen East; 4. Jay Goetz, Spencerville
145: 3. Gage Wireman, Allen East; 4. Garrett Jones, Spencerville
152: 1. Chase Miller, Allen East; 3. Reece Evans, Ada
160: 1. Blake Hershberger, Allen East
170: 2. Ezra Jones, Columbus Grove; 4. Caleb Welch, Allen East
182: 3. Devin Anspach, Allen East
195: 1. Garrett Neth, Allen East; 3. Kane Plescher, Delphos Jefferson
220: 2. Eli Criblez, Allen East; 4. Darius Clark, Spencerville
285: 1. Jeff Meyer, Columbus Grove; 3. Brennan Davies, Allen East
Brackets | Match Results | Placement

Division III Sectional at Van Buren
2. Bluffton 146
District Qualifiers:
106: 3. Thayne Kleman, Bluffton
113: 1. Tayton Kleman, Bluffton
120: 2. Jeremy Sturgeon, Bluffton
138: 1. Kaden Basil, Bluffton
195: 2. Landen Luginbuhl, Bluffton
Brackets | Team Scores

Division III Sectional at Archbold
Paulding
District Qualifiers:
106:
113:
120:
126:
132:
138:
145:
152:
160:
170:
182:
195:
220:
285:
Brackets | Match Results | Placement

2020 NWC Wrestling Championships

Allen East scored a total of 341.0 points to take the 2020 Northwest Conference Wrestling Championship held at Columbus Grove High School.  Spencerville finished second in the tournament with 223 points while Bluffton took third at 218.5 points.  Repeating as conference champs for the fourth year in a row, Allen East’s title was their ninth overall NWC wrestling championship.

1. Allen East 341, 2. Spencerville 223, 3. Bluffton 218.5, 4. Delphos Jefferson 178.5, 5. Columbus Grove 171, 6. Paulding 159, 7. Ada 106, 8. Lincolnview 73

Brackets | Placers | Complete Results

Allen East senior Garrett Neth (195) was voted Wrestler of The Year in the NWC.   Mike Abbey of Allen East was voted by his peers as NWC Coach of The Year.

Repeat winners from last year included Tayton Kleman (BL-113), Jeremy Sturgeon (BL – 120),  Drake Carmean (AE-126), Chase Miller (AE-152), Blake Hershberger (AE-160), and Ezra Jones (CG-170).  Allen East led the way with 6 individual champions while Bluffton had 4 individual champs.

Individual high school champions are listed below:
106 – Thayne Kleman         9            BL
113 – Tayton Kleman          11          BL
120 – Jeremy Sturgeon        11          BL
126 – Drake Carmean          11          AE
132 – Jordan Mudel             12          PL
138 – Kade Wireman           9            AE
145 – Gage Wireman           9            AE
152 – Chase Miller                   10       AE
160 – Blake Hershberger         11       AE
170 – Ezra Jones                      11       CG
182 – Cole Mabis                     12       PL
195 – Garrett Neth                   12       AE
220 – Landen Luginbuhl          12       BL
285 – Jeff Meyer                      11       CG

2020 NWC Junior High Championships
1. Columbus Grove 322.5, 2. Allen East 215, 3. Spencerville 212, 4. Crestview 210.5, 5. Ada 96, 6. Bluffton 77, 7. Lincolnview 61, 8. Paulding 42, 9. Delphos Jefferson 24

Brackets | Placers | Complete Results

2020 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament Regionals

OHSAA Team Tournament – Division III – Region 17
1st Round
Elmwood 50 Columbus Grove 24

Complete Results

OHSAA Team Tournament – Division III – Region 24
1st Round
Spencerville 42 Fairview 31
Wayne Trace 40 Bluffton 30
Parkway 52 Paulding 24
Allen East 76 Lincolnview 6

Regional Quarterfinals
Versailles 69 Spencerville 3
Allen East 54 Parkway 24

Regional Semifinal
Allen East 36 Mechanicsburg 34

Regional Championship
Versailles 31 Allen East 29

Complete Results