2019 OHSAA Individual State Wrestling Championships

Division III Individual State Tournament at the Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University
120: Drake Carmean, Allen East won 1st round, lost in quarterfinal, won 2nd round consolation, won 3rd round consolation, lost in 4th round consolation, lost in 5th/6th place match – 6th Place in the State
182: Deandre Nassar, Bluffton won 1st round, won quarterfinal, won semifinal, won 1st/2nd Place match – 182 lb State Champion
195: Garrett Neth, Allen East won 1st round, won quarterfinal, lost in semifinal, lost in 4th round consolation, lost in 5th/6th Place match – 6th Place in the State
195: Dakota Sargent, Columbus Grove lost in 1st round, won 1st round consolation, lost in 2nd round consolation
220: Dylan Sargent, Columbus Grove lost in 1st round, lost in 1st round consolation
285: Jeff Meyer, Columbus Grove won 1st round, won quarterfinal, lost semifinal, lost 4th round consolation, lost in 5th/6th Place match – 6th Place in the State
285: Brennan Davies, Allen East lost in 1st round, won 1st round consolation, lost in 2nd round consolation
Brackets | Results

By |2019-03-10T23:55:48-04:00March 9th, 2019|Allen East, Bluffton, Columbus Grove, Scores, Wrestling|0 Comments

3/2 OHSAA Wrestling Individual Districts

Division III District Tournament at Lakota
Four from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University
38. Paulding 5

State Qualifiers:
none

Brackets | Placers | Complete Results

Division III District Tournament at Troy
Four from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University
4. Allen East 83, 6. Columbus Grove 79, 20. Bluffton 33, 37. Spencerville 7, 51. Ada 0, 51. Delphos Jefferson 0

State Qualifiers:
120: 3. Drake Carmean, Allen East
182: 1. Deandre Nassar, Bluffton
195: 1. Garrett Neth, Allen East; 2. Dakota Sargent, Columbus Grove
220: 4. Dylan Sargent, Columbus Grove
285: 1. Jeff Meyer, Columbus Grove; 2. Brennan Davies, Allen East

Brackets | Placers | Complete Results

2/23 OHSAA Wrestling Individual Sectionals

Division III Sectional at Lima Central Catholic
Four from each weight class will advance to the District at Troy
2. Allen East 179, 4. Bluffton 151.5, 5. Columbus Grove 137, 11. Spencerville 37, 12. Ada 16, 13. Delphos Jefferson 12, 15. Lincolnview 0
District Qualifiers:
106: 3. Tayton Kleman, Bluffton; 4. Jordan Kennedy, Allen East
113: 2. Kaden Basil, Bluffton; 4. Ethan Garver, Allen East
120: 1. Drake Carmean, Allen East; 3. Caleb Langhals, Columbus Grove
126: 3. Jeremy Sturgeon, Bluffton
132: 4. Brocke Sargent, Columbus Grove
138: 2. Josh Mehaffie, Bluffton; 3. Hunter Paxson, Allen East
145: 2. Chase Miller, Allen East
152: 1. Blake Hershberger, Allen East; 2. Dylan Pitts, Columbus Grove
160: 4. Jackson Wilson, Bluffton
170: 3. Ezra Jones, Columbus Grove
182: 1. Deandre Nassar, Bluffton
195: 1. Garrett Neth, Allen East; 2. Dakota Sargent, Columbus Grove
220: 2. Dylan Sargent, Columbus Grove; 4. Brandon Dues, Spencerville
285: 1. Jeff Meyer, Columbus Grove; 2. Brennan Davies, Allen East; 3. Michael Aldrich, Spencerville

Brackets | Results | Placement

Division III Sectional at Archbold
Four from each weight class will advance to the District at Lakota
9. Paulding 64
District Qualifiers:
132: 3. Jordan Mudel, Paulding
170: 4. Cole Mabis, Paulding
182: 2. Adrian Simonin, Paulding

Results

2019 NWC Wrestling Tournament

Allen East scored a total of 296.5 points to take the 2019 Northwest Conference Wrestling Championship held at Allen East High School.  Bluffton finished second in the tournament with 270 points while Columbus Grove took third at 216 points.  Repeating as conference champs for the third year in a row, Allen East’s title was their eight overall NWC wrestling championship.

Bluffton senior Deandre Nassar (195) was named Wrestler of The Year in the NWC as he became a 4-time champion in the event.   Jeff Kleman of Bluffton  was voted by his peers as NWC Coach of The Year.

Repeat winners from last year included Tayton Kleman (Bluffton – 106), Drake Carmean (Allen East – 113), Deandre Nasser (Bluffton – 195) and Dylan Sargent (Columbus Grove – 220).  Bluffton led the way with 5 individual champions while Columbus Grove and Allen East each had 4 individual champions in the tournament.

1. Allen East 296.5, 2. Bluffton 270, 3. Columbus Grove 216, 4. Delphos Jefferson 130, 5. Spencerville 75, 6. Ada 56, 7. Paulding 51, 8. Lincolnview 18

Individual high school champions are listed below:
106 – Tayton Kleman          10          Bluffton
113 – Drake Carmean          10          Allen East
120 – Caleb Langhals          12          Columbus Grove
126 – Jeremy Sturgeon        10          Bluffton
132 – Brocke Sargent          9            Columbus Grove
138 – Josh Mehaffie            10          Bluffton
145 – Chase Miller              9            Allen East
152 – Blake Hershberger         10       Allen East
160 – Jackson Wilson              9         Bluffton
170 – Ezra Jones                      10       Columbus Grove
182 – Adrian Simonin              12       Paulding
195 – Deandre Nasser              12       Bluffton
220 – Dylan Sargent                11       Columbus Grove
285 – Brennan Davies              11       Allen East

Complete Results | Placers | Brackets

 

2/2 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament

2019 OHSAA Regional Wrestling Dual Team Tournament: Division III – Region 24 at Coldwater
Bluffton 41 Columbus Grove 33
Allen East 53 Lima Central Catholic 24
Troy Christian 53 Spencerville 12
Coldwater 60 Delphos Jefferson 18

Regional Quarterfinals
Versailles 56 Bluffton 17
Covington 40 Allen East 36