6/13 OHSAA Baseball State Championship
Division IV State Championship at Canal Park, Akron
Warren John F. Kennedy 4 Lincolnview 0
Division IV State Championship at Canal Park, Akron
Warren John F. Kennedy 4 Lincolnview 0
Division IV State Semifinal at Canal Park, Akron
Lincolnview 2 Lucasville Valley 1
Division IV Regional Championship at Patrick Henry
Lincolnview 5 Leipsic 0
Division IV Regional Semifinal at Patrick Henry
Lincolnview 7 Antwerp 2
Division IV District Championship at Coldwater
Lincolnview 1 St. Henry 0, 11 inn.
Division III District Semifinal at Elida
Eastwood 3 Allen East 0
Division III District Semifinal at Defiance
Otsego 6 Paulding 0
Division IV District Semifinal at Coldwater
Lincolnview 17 Crestview 0, 5 inn.
Division III Sectional Championship
Eastwood 8 Columbus Grove 0
Division III Sectional Championship
Allen East 3 Delphos Jefferson 2
Division III Sectional Championship
Paulding 8 Evergreen 5
Division IV Sectional Championship
Lincolnview 9 Perry 2
Division IV Sectional Championship
Crestview 3 Fort Recovery 2
NWC Player of the Year: Landon Price – Lincolnview
NWC Coach of the Year: Eric Fishpaw – Lincolnview
1st Team
Landon Price – Lincolnview
Collin Overholt – Lincolnview
Hunter Kauser – Paulding
Jordan Motter – Allen East
Ayden Lichtensteiger – Crestview
Blake McGarvey – Paulding
Jacob Simmons – Delphos Jefferson
Bradden Crumrine – Allen East
Trever Sheets – Crestview
Dane Ebel – Lincolnview
Nate Ketchum – Allen East
2nd Team
Sam Woods – Paulding
Shep Halker – Columbus Grove
Carson Hunter – Crestview
Jacob Morgan – Ada
Landen Schroeder – Columbus Grove
Carter Ringwald – Spencerville
Carson Fox – Lincolnview
Sy Morris – Spencerville
Logan Gallmeier – Delphos Jefferson
Braylon Scalf – Delphos Jefferson
Honorable Mention
Brandon Renner – Lincolnview
Josh Wiseman – Delphos Jefferson
Brenton Renner – Columbus Grove
Jacob Martinez – Paulding
Hunter Jones – Crestview
Carter Frey – Allen East
Jack Cox – Spencerville
Adam Fredritz – Bluffton
Jake Poling – Ada
Payton Beckman – Paulding
Luke Otto – Columbus Grove
Garett Newland – Allen East
Roman Snyder – Ada
Tyler Koenig – Spencerville
Braylen Kennedy – Allen East
Colin Bailey – Delphos Jefferson
Braeden Jordan – Bluffton
Chase Miller – Allen East
Carter Young – Allen East
Ethan Foltz – Paulding
Division III Sectional Semifinal
Elmwood 8 Bluffton 0
Division III Sectional Semifinal
Columbus Grove 11 Kenton 3
Division III Sectional Semifinal
Delphos Jefferson 4 Parkway 3
Division III Sectional Semifinal
Paulding 8 Liberty-Benton 3
Division IV Sectional Semifinal
Perry 4 Spencerville 0
Division IV Sectional Semifinal
Crestview 11 New Knoxville 1, 5 inn.
Division IV Sectional Semifinal
Fort Recovery 17 Ada 1, 5 inn.
Shawnee 12 Columbus Grove 2, 5 inn.
Elida 2 Delphos Jefferson 0
Lincolnview 4 Kalida 2
Leipsic 9 Columbus Grove 2
Delphos Jefferson 10 Continental 1
Allen East 7 Perry 0
Marion Local 7 Delphos Jefferson 3
Paulding 6 Ayersville 4
Fort Jennings 10 Spencerville 9
Fort Jennings 5 Bluffton 3
Ottoville 8 Crestview 0
Minster 7 Lincolnview 2
Paulding 8 Edgerton 2
New Bremen 18 Spencerville 0, 5 inn.
Allen East 6 Spencerville 1
Columbus Grove 14 Bluffton 4, 5 inn.
Non-Conference:
Cory-Rawson at Ada
Vanlue 9 Bluffton 0
Kalida 11 Columbus Grove 1, 5 inn.
Minster 11 Crestview 1
Wapakoneta 4 Delphos Jefferson 0
Lincolnview 5 Hicksville 1
Paulding 7 Delphos St. John’s 1
Paulding 9 Ada 2
Lincolnview 2 Crestview 0
Non-Conference:
Elida 1 Allen East 0
Delphos Jefferson 10 New Knoxville 0
St. Henry 9 Spencerville 0
Division III
Defiance Sectional/District
Paulding
Elida Sectional/District
Allen East, Bluffton, Columbus Grove, Delphos Jefferson
Division IV
Regional/State
Lincolnview
Coldwater Sectional/District
Ada, Crestview, Lincolnview, Spencerville