2/22 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at Bluffton
Liberty-Benton 62 Delphos Jefferson 31

Division III Sectional Championships at Lincolnview
Paulding 56 Coldwater 34
Fairview 62 Spencerville 49

Division IV Sectional Championship at Bluffton Univ.
Arlington 50 Bluffton 41

Division IV Sectional Championships at Paulding
Ottoville 48 Lincolnview 30
Crestview 53 Edon 37

2019-20 NWC Girls Basketball All-Conference Teams

Paulding senior Chelsi Giesige was selected as the 2019-20 NWC Player of the Year in voting by Northwest Conference girls’ basketball coaches.  Giesige averaged 16.8 points, 3 steals and 3 assists per game in leading the Panthers to an 18-4 regular season record.

Joining Giesige on the NWC First Team were junior Emma Leis (Spencerville), senior Alexis Gregory (Crestview), sophomore Makenzie King (Columbus Grove), senior Tori Newland (Allen East), senior Angel Schneider (Columbus Grove) and senior Nelaya Burden (Spencerville).  Gregory is a three-time first team selection while Leis and King are two-time members of the first team.

Brian Schroeder, who led Columbus Grove (8-0, 18-3) to their fifth straight championship and sixth overall was selected as the NWC Coach of the Year.

The team breakdowns are as follows:

FIRST TEAM
Chelsie Giesige – Paulding – 12
Emma Leis – Spencerville – 11
Alexis Gregory – Crestview – 12
Kenzie King – Columbus Grove – 10
Tori Newland – Allen East – 12
Angel Schneider – Columbus Grove – 12
Nelaya Burden – Spencerville – 12

SECOND TEAM
Laykin Garmatter – Bluffton – 11
Alycia Lindeman – Delphos Jefferson – 10
Libby Schaadt – Bluffton – 12
Bailey Gregory – Crestview – 11
Abby Gladwell – Columbus Grove – 12

HONORABLE MENTION
Olivia Cunningham – Crestview – 11
Kendall Bollenbacher – Lincolnview – 10
Addy Stewart – Delphos Jefferson – 12
Sydney McCullough – Paulding – 12
Courtney Sumner – Ada – 9
Kayla White – Bluffton – 12
Gillian Goecke – Spencerville – 11
Savanah Ridenour – Columbus Grove – 10
Brianna Ebel – Lincolnview – 11
Janae Pease – Paulding – 10

2020 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division III
Elida – Sectional/District
Allen East, Delphos Jefferson, Paulding, Spencerville

Division IV
Wapakoneta – Sectional/District
Ada

Defiance – Sectional/District
Crestview, Lincolnview

Ottawa-Glandorf – Sectional/District
Bluffton, Columbus Grove