2015 OHSVCA Volleyball All-Ohio Teams
Division IV All-Ohio
3rd Team Middle Hitter: Melina Woods, Ada
Honorable Mention: Carlee Marshall, Ada
Division IV All-Ohio
3rd Team Middle Hitter: Melina Woods, Ada
Honorable Mention: Carlee Marshall, Ada
The 2015 OHSVCA Volleyball All-Ohio Teams were announced.
Division IV
Third Team
Melina Woods, Ada
Honorable Mention
Carlee Marshall, Ada
Ada sophomore Melina Woods was voted the 2015 Northwest Conference “Player of The Year” at a meeting of conference volleyball coaches in Delphos. Woods had also earned first team honors as a freshman in last year’s balloting. Kevin King of Bluffton was voted NWC Coach of the Year by his peers. Ada and Paulding finished the year as co-champs in the league with identical 7-1 records in league play.
First Team
Melina Woods – Sophomore – Ada
Andie Schmutz – Junior – Bluffton
Tianna Rager – Senior – Crestview
Joyce Varner – Senior – Paulding
Carlee Marshall – Senior – Ada
Carlee McClure – Sophomore – Columbus Grove
Katlyn Wendel – Junior – Lincolnview
Kelsey Beck – Senior – Paulding
Second Team
Claire Zaleski – Senior – Crestview
Paige Bellman – Sophomore – Columbus Grove
Courtney Harris – Senior – Allen East
Macy Wallace – Sophomore – Delphos Jefferson
Haley Baker – Junior – Bluffton
Megan Simon – Senior – Ada
Brady Guest – Senior – Crestview
Honorable Mention
Danielle Caudill – Junior – Columbus Grove
Kayla Schimmoeller – Sophomore – Lincolnview
Sami Fruchey – Senior – Bluffton
Haley Helm – Senior – Crestview
Claire Thompson – Senior – Delphos Jefferson
Tiffany Work – Junior – Spencerville
Rylee Sybert – Freshman – Columbus Grove
Cassidy Posey – Sophomore – Paulding
Kristen Schilt – Senior – Paulding
Kalida District
Allen East, Bluffton, Columbus Grove, Delphos Jefferson, Paulding
Division III Sectional Championship at Coldwater
Coldwater 3 Delphos Jefferson 0 (25-9, 25-8, 25-6)
Division III Sectional Semifinal at Riverdale
Riverdale 3 Bluffton 2 (25-20, 25-22, 20-25, 12-25, 15-11)
Division III Sectional Semifinal at Paulding
Fort Recovery 3 Paulding 1 (25-19, 25-20, 22-25, 25-21)
Division III Sectional Semifinal at Parkway
Parkway 3 Columbus Grove 0 (25-18, 25-23, 25-23)
Division III Sectional Semifinal at Liberty-Benton
Liberty-Benton 3 Allen East 0 (25-13, 25-13, 25-16)
Van Wert District
Crestview, Lincolnview, Spencerville
Division IV Sectional Championship at New Knoxville
New Knoxville 3 Crestview 0 (25-19, 25-21, 25-18)
Division IV Sectional Semifinal at Minster
Minster 3 Spencerville 0 (25-5, 25-1, 25-8)
Division IV Sectional Semifinal at Crestview
Crestview 3 Lincolnview 0 (25-8, 25-13, 25-9)
Ottawa District
Ada
Division IV Sectional Championship at Ada
Lima Central Catholic 3 Ada 0 (25-22, 25-17, 25-11)
Patrick Henry 3 Bluffton 0
Columbus Grove 3 Continental 0
Tri-Match
Cory-Rawson at Allen East
Hardin Northern 2 Allen East 0
Lady Knight Invite
Round 1: McComb 2 Crestview 0 (25-7, 25-9)
Round 2: South Adams 2 Crestview 0 (25-17, 25-23)
7th Place: Celina 2 Crestview 0 (25-22, 25-13)
Tri-Match
Wayne Trace 2 Lincolnview 0
Hicksville 2 Lincolnview 0
Streak Spiketacular
Paulding