Ada Bulldogs

//Ada Bulldogs
Ada Bulldogs2018-10-17T21:13:03-04:00

Official Athletic Website

Address: 435 Grand Ave. Ada, OH 45810
Principal: Robin VanBuskirk | Office Phone: 419-634-2746
Athletic Director: Ken Jochims | Office Phone: 419-772-4316 | Email

Map to Ada Schools
Team Schedules
Ada Sports History 1900-2009 (Records, Coaches & Championships)

Ada NWC Championships

Baseball (1): 67
Boys Basketball (10): 08, 06, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 59
Girls Basketball (3): 82, 78, 77
Football (8): 13, 09, 08, 94, 79, 73, 72, 71
Volleyball (7): 17, 16, 15, 86, 85, 84, 83

Ada State Appearances

State Championships
1978 Girls Basketball State Champions

State Runner-Up
none

State Semifinalists
2009 Boys Basketball Division IV State Semifinalist
2007 Football Division VI State Semifinalist
1923 Boys Basketball State Semifinalist

News & Scores

2018-19 NWC Girls Basketball All-Conference Teams

Bluffton senior guard Alivia Koenig was selected as the 2018-19 NWC Player of the Year in voting by Northwest Conference girls basketball coaches.  Koenig edged out teammate Averey Rumer, Rylee Sybert, Columbus Grove and Lexi Gregory, Crestview in a close vote.

Koenig averaged 13 points and 3 assists per game in leading the Pirates to a 17-5 regular season record.  Entering tournament play, Koening had amassed a career total of 1,303 points and was a second-team all-NW Ohio selection as a junior.

Joining Koenig, Rumer, Sybert and Gregory on the NWC First Team were sophomore Emma Leis, Spencerville and freshman Makenzie King, Columbus Grove.  Koenig was named a first team selection all four years of her career while Rumer and Gregory were repeat selections.

Eric Garmatter, who led Bluffton (7-1) to a co-championship with Columbus Grove for the NWC girls basketball title  was selected as the NWC Coach of the Year.

First Team
Alivia Koenig – Bluffton – 12
Averey Rumer – Bluffton – 12
Rylee Sybert – Columbus Grove – 12
Lexi Gregory – Crestview – 11
Emma Leis – Spencerville – 10
Makenzie King – Columbus Grove – 9

Second Team
Nelaya Burden – Spencerville – 11
Aly Lindeman – Delphos Jefferson – 9
Tori Newland – Allen East – 11
Bailey Gregory – Crestview – 10
Olivia Cunningham – Crestview – 10

Honorable Mention
Briana Townley – Paulding – 12
Chelsie Geisige – Paulding – 11
Lakin Brant – Lincolnview – 12
Kate Newland – Allen East – 12
Alex Carter – Spencerville – 12
Katie Prater – Bluffton – 12
Abigail Gladwell – Columbus Grove – 11
Ally Richardson – Allen East – 12
Lauren Criblez – Allen East – 12
Libby Schaadt – Bluffton – 11

2/16 Boys Basketball Scores

Ada 55 Temple Christian 54
Allen East 51 Waynesfield-Goshen 36
Kenton 66 Bluffton 65
Columbus Grove 62 Miller City 43
Crestview 71 New Knoxville 32
Elida 76 Delphos Jefferson 61
Arlington 41 Lincolnview 37
Bryan 59 Paulding 39
Shawnee 62 Spencerville 37

2019 NWC Wrestling Tournament

Allen East scored a total of 296.5 points to take the 2019 Northwest Conference Wrestling Championship held at Allen East High School.  Bluffton finished second in the tournament with 270 points while Columbus Grove took third at 216 points.  Repeating as conference champs for the third year in a row, Allen East’s title was their eight overall NWC wrestling championship.

Bluffton senior Deandre Nassar (195) was named Wrestler of The Year in the NWC as he became a 4-time champion in the event.   Jeff Kleman of Bluffton  was voted by his peers as NWC Coach of The Year.

Repeat winners from last year included Tayton Kleman (Bluffton – 106), Drake Carmean (Allen East – 113), Deandre Nasser (Bluffton – 195) and Dylan Sargent (Columbus Grove – 220).  Bluffton led the way with 5 individual champions while Columbus Grove and Allen East each had 4 individual champions in the tournament.

1. Allen East 296.5, 2. Bluffton 270, 3. Columbus Grove 216, 4. Delphos Jefferson 130, 5. Spencerville 75, 6. Ada 56, 7. Paulding 51, 8. Lincolnview 18

Individual high school champions are listed below:
106 – Tayton Kleman          10          Bluffton
113 – Drake Carmean          10          Allen East
120 – Caleb Langhals          12          Columbus Grove
126 – Jeremy Sturgeon        10          Bluffton
132 – Brocke Sargent          9            Columbus Grove
138 – Josh Mehaffie            10          Bluffton
145 – Chase Miller              9            Allen East
152 – Blake Hershberger         10       Allen East
160 – Jackson Wilson              9         Bluffton
170 – Ezra Jones                      10       Columbus Grove
182 – Adrian Simonin              12       Paulding
195 – Deandre Nasser              12       Bluffton
220 – Dylan Sargent                11       Columbus Grove
285 – Brennan Davies              11       Allen East

Complete Results | Placers | Brackets

 

February 16th, 2019|Categories: Ada, Allen East, Bluffton, Columbus Grove, Delphos Jefferson, Lincolnview, NWC, Paulding, Scores, Spencerville, Wrestling|Tags: |

2019 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division III
Elida District
Lincolnview Sectional: Allen East, Paulding, Spencerville

Division IV
Ottawa District
Allen East Sectional: Ada, Bluffton
Bath Sectional: Columbus Grove

Van Wert District
Defiance Sectional: Lincolnview
Paulding Sectional: Crestview, Delphos Jefferson