3/19 OHSAA Boys Basketball State Championship
Division IV State Championship at the Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University
Willoughby Cornerstone Christian 72 Lincolnview 54
Box Score
Division IV State Championship at the Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University
Willoughby Cornerstone Christian 72 Lincolnview 54
Box Score
Division IV State Semifinal at the Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University
Lincolnview 52 Jackson Center 39
Box Score | Live Radio
Division III All-Ohio Teams
Second Team
Trey Smith, Delphos Jefferson
Honorable Mention
Dakota Prichard, Spencerville
Alex Arellano, Paulding
Complete AP Division III All-Ohio Teams
Division IV All-Ohio Teams
Special Mention
Connor Lautzenheiser, Crestview
Chandler Adams, Lincolnview
Division IV State Co-Coach of the Year: Brent Hammonds, Lincolnview
Division III
Lima Senior District
Allen East, Bluffton, Delphos Jefferson, Spencerville
Napoleon District
Paulding
Division IV
State Final 4
Lincolnview
Bowling Green Regional
Lincolnview
Elida District
Crestview, Columbus Grove, Lincolnview
Division IV Regional Championship at BGSU
Lincolnview 71 Mansfield St. Peter’s 51
Division IV Boys Basketball Regional Semifinal at BGSU
Lincolnvew 36 Fayette 29
Division III District Championship at Lima Senior
Lima Central Catholic 65 Spencerville 38
Division IV District Championship at Elida
Lincolnview 52 Crestview 51
Division III District Semifinals at Lima Senior
Spencerville 64 Wayne Trace 53
Lima Central Catholic 71 Bluffton 35
Division IV District Semifinals at Elida
Lincolnview 52 Miller City 41
Crestview 61 Leipsic 54
Division III Sectional Championships at Van Wert
Wayne Trace 67 Delphos Jefferson 58
Spencerville 51 Marion Local 43
Division III Sectional Championship at Elida
Bluffton 60 Coldwater 59
Division III Sectional Championship at Defiance
Tinora 47 Paulding 46
Division IV Sectional Championship at Van Wert
Lincolnview 54 Pandora-Gilboa 25
Division IV Sectional Championships at Ottawa-Glandorf
Crestview 80 Fort Jennings 48
Leipsic 57 Columbus Grove 37
Division IV Sectional Championship at Coldwater
Minster 62 Ada 43
Division III Sectional Semifinal at Elida
Bluffton 99 Carey 34
Division III Sectional Semifinal at Van Wert
Wayne Trace 64 Allen East 53
Division IV Sectional Semifinal at Ottawa-Glandorf
Columbus Grove 56 Antwerp 41
Crestview senior Connor Lautzenheiser was chosen as the 2015-16 NWC Player of the Year by Northwest Conference boys’ basketball coaches at the annual selection meeting Monday evening in Delphos. Lautzenheiser received 118 total points to finish ahead of Chandler Adams (LV) and Trey Smith (DJ) in the coaches’ voting.
Lautzenheiser averaged 21.6 points per game along with 6.5 rebounds and 3.1 assists per game for the Knights, while shooting 43 percent from the field and 74 percent from the foul line.
Lautzenheiser, Adams and Smith were joined on the NWC first team by Paulding’s Alex Arellano, and Spencerville’s Dakota Prichard and Mason Nourse. Lautzenheiser, Adams, Smith, Arellano and Nourse are seniors while Prichard is the lone junior on the first team.
The voting procedure called for each coach to vote for the top 15 players on a 15-14-13, etc. point descending scale. No coach could vote for his own players.
Coach of the Year honors in the NWC go to Brett Hammons of Lincolnvew. He led the Lancers to an 8-0 conference mark and a regular season record of 21-1.
First Team
Connor Lautzenheiser – Crestview – 12
Chandler Adams – Lincolnview – 12
Trey Smith – Delphos Jefferson – 12
Alex Arellano – Paulding – 12
Dakota Prichard – Spencerville – 11
Mason Nourse – Spencerville – 12
Second Team
Brayden Sautter – Ada – 12
Jace Stockwell – Delphos Jefferson – 11
Gabe Stechschulte – Columbus Grove – 12
Hayden Ludwig – Lincolnview – 12
Spencer Miller – Allen East – 11
Trevor Neate – Lincolnview – 12
Honorable Mention
Mitchell Ault – Bluffton – 12
Cody Mefferd – Crestview – 12
Nick Friesen – Bluffton – 12
Blake Willeke – Ada – 12
Zach Goecke – Spencerville – 12
Javin Etzler – Crestview – 9
Derek Youtsey – Lincolnview – 12
Joel Siefker – Bluffton – 12
Joe Schriner – Bluffton – 12
Bret Rumer – Bluffton – 12
Logan Diller – Columbus Grove – 12
Division IV Sectional Semifinal at Coldwater
Ada 75 New Bremen 58
Ada 53 Columbus Grove 52
Delphos Jefferson 74 Allen East 60
Crestview 47 Bluffton 45
Lincolnview 50 Paulding 38
Non-Conference:
Lima Central Catholic 84 Spencerville 66
Edgerton 37 Paulding 34
Spencerville is ranked 13th in Division III and Lincolnview is the top ranked team in Division IV in the sixth and final weekly Associated Press boys basketball state poll of 2016.
Ada 63 Temple Christian 38
Spencerville is ranked 13th in Division III and Lincolnview is ranked 1st in Division IV in the sixth and final weekly Associated Press boys basketball state poll of 2016.