2022
Division VI
1st Team
Quarterback: Jacob Hershberger, Harrod Allen East, 5-11, 165, sr.
Linebacker: Tadd Koch, Columbus Grove, 6-3, 240, sr.
2nd Team
Offensive Line: Brennan Davis, Harrod Allen East, 6-4, 300, sr.
Linebacker: AJ Schafer, Columbus Grove, 6-1, 225, sr.
Honorable Mention
Running Back: Trenton Barraza, Columbus Grove, 6-1, 174, soph.
Running Back: Jack Hoel, Harrod Allen East, 5-8, 200, jr.
Kicker: Braylen Kennedy, Harrod Allen East, 6-0, 135, sr.
Defensive Lineman: Dillon Bryan, Columbus Grove, 6-0, 190, sr.
Linebacker: Kade Wireman, Harrod Allen East, 5-8, 155, sr.
Defensive Back: Shep Halker, Columbus Grove, 5-9, 155, sr.
Division VII
1st Team
Defensive Back: Braylon Scalf, Delphos Jefferson, 6-0, 160, sr.
Honorable Mention
Running Back: Hayden Hiegel, Leipsic, 6-1, 180, sr.
Defensive Lineman: Tanner Vorhees, Delphos Jefferson, 5-10, 195, sr.
2021
Division VI
1st Team
Kicker: Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-7, 150, sr.
Linebacker: AJ Schafer, Columbus Grove, 6-0, 210, jr.
2nd Team
Running Back: Colin Metzger, Columbus Grove, 5-9, 200, sr.
Offensive Lineman: Mitch Douglas, Columbus Grove, 6-0, 250, sr.
Defensive Back: Luke Kaufman, Columbus Grove, 5-11, 157, sr.
Honorable Mention
Wide Receiver/Tight End: Jacksen Schroeder, Columbus Grove, 5-11, 165, sr.
Defensive Lineman: Clay Bonnell, Columbus Grove, 6-2, 195, sr.
Defensive Back: Jacob Hershberger, Harrod Allen East, 5-11, 160, jr.
Division VII
Honorable Mention
Offensive Lineman: Adrian Carrillo, Leipsic, 5-9, 200, sr.
Defensive Lineman: Ethan Lammers, Leipsic, 5-11, 192, sr.
Defensive Back: Quin Schroeder, Leipsic, 5-8, 151, soph.
2020
Division VI
1st Team
Wide Receiver: Gabe Clement, Columbus Grove, 6-1, 170, sr.
Defensive Line: Gunner King, Columbus Grove, 6-2, 285, sr.
2nd Team
Wide Receiver: Bradden Crumrine, Harrod Allen East, 5-7, 130, sr.
Offensive Line: Jeff Meyer, Columbus Grove, 5-11, 280, jr.
Kicker: Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-9, 150, jr.
3rd Team
Quarterback: Blake Reynolds, Columbus Grove, 6-4, 195, sr.
Linebacker: Ezra Jones, Columbus Grove, 6-2, 200, sr.
Honorable Mention
Linebacker: Blake Hershberger, Harrod Allen East, 5-9, 184, sr.
Defensive Back: Tyson Shutler, Bluffton, 6-0, 183, sr.
Defensive Back: Jon Banal, Columbus Grove, 6-0, 180, sr.
Division VII
1st Team
Running Back: Brody Brecht, Convoy Crestview, 5-10, 210, sr.
Honorable Mention
Offensive Line: Carson Kreisher, Convoy Crestview, 6-3, 235, sr.
2019
Division VI
2nd Team
Wide Receiver: Alex Schneider, Columbus Grove, 6-2, 160, sr.
Defensive Line: Gunner King, Columbus Grove, 6-2, 275, jr.
Linebacker: Eli Yahl, Spencerville, 6-2, 230, sr.
3rd Team
Kicker: Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-5, 125, so.
Special Mention
Quarterback: Blake Reynolds, Columbus Grove, 6-4, 180, jr.
Defensive Line: Garrett Neth, Allen East, 5-10, 200, sr.
Linebacker: Blake Hershberger, Allen East, 5-10, 175, jr.
Division VII
2nd Team
Defensive Line: Isaiah LaTurner, Convoy Crestview, 6-1, 215, sr.
2018
Division VI
2nd Team
Defensive Lineman: Cody Johnson, Columbus Grove, 6-4, 380, Sr.
Linebacker: Eli Yahl, Spencerville, 6-2, 225, Jr.
Defensive Back: Caleb Barrientes, Columbus Grove, 5-11, 170, Sr.
Special Mention
Cannan Johnson, Spencerville
Cole Fletcher, Harrod Allen East
Kale Lee, Spencerville
Division VII
2nd Team
Quarterback: Drew Kline, Convoy Crestview, 5-10, 160, Sr.
Special Mention
Wade Sheets, Convoy Crestview
2017
Division VI
1st Team
Seth Conley – Ada – Quarterback – 5-7, 175 – Sr.
Chase Sumner – Ada – Wide Receiver – 5-11, 152 – Sr.
Honorable Mention
Chris Pickler – Spencerville – 5-7, 170 – Sr.
Ben Dues – Spencerville – 6-5, 280 – Sr.
Davon Tyson – Delphos Jefferson – 6-4, 215 – Sr.
Drew Armstead – Spencerville – 5-5, 133 – Jr.
Division VII
1st Team
Wade Sheets – Crestview – Defensive Back – 6-2, 170 – Jr.
2nd Team
Drew Kline – Crestview – Quarterback – 5-9, 155 – Jr.
Dylan Hicks – Crestview – Defensive Lineman – 6-2, 230 – Sr.
Honorable Mention
Trevor Gibson – Crestview – 6-1, 195 – Sr.
Wade Sheets – Crestview – 6-2, 170 – Jr.
2016
Division V
Special Mention
Preston Ingol, Paulding
Division VI
2nd Team
Offensive Lineman: Rece Roney, Columbus Grove, 6-3, 270, sr.
Offensive Lineman: Nick Freewalt, Spencerville, 6-2, 265, sr.
Running Back: Hunter Binkley, Delphos Jefferson, 5-10, 190, sr.
Defensive Back: Jace Stockwell, Delphos Jefferson, 6-0, 185, sr.
Special Mention
Caleb Smelcer, Allen East; Chase Harman, Delphos Jefferson; Dakota Prichard, Spencerville
Division VII
1st Team
Wide Receiver: Chase Sumner, Ada, 5-9, 143, jr.
3rd Team
Quarterback: Drew Kline, Crestview, 5-9, 150, so.
Special Mention
Emilio DeLeon, Crestview; Jordan Bailey, Ada
2015
Division VI
1st Team
Running Back: Zach Goecke, Spencerville
2nd Team
Running Back: Hunter Binkley, Delphos Jefferson
Linebacker: Dalton Hicks, Delphos Jefferson
Special Mention
Rece Roney, Columbus Grove; Noah Illig, Delphos Jefferson; Dakota Prichard, Spencerville
Division VII
Special Mention
Blake Ansley, Ada; Chase Sumner, Ada; Trent Jolliff, Ada
2014
Division VI
1st Team
Defensive Back: Grant McBride, Ada
2nd Team
Quarterback: Preston Zaleski, Crestview
Running Back: Zach Goecke, Spencerville
Defensive Lineman: Jordan McCann, Delphos Jefferson
Special Mention
Elijah Hawk, Spencerville; Noah Beach, Ada; Logan Vandemark, Spencerville; Dalton Hicks, Delphos Jefferson
Division VII
1st Team
Linebacker: Joey Warnecke, Columbus Grove
2nd Team
Defensive Back: Tanner From, Columbus Grove
2013
Division VI
1st Team
Defensive Lineman: Isaac Little, Bluffton
2nd Team
Quarterback: Matt Wilcox, Ada
Running Back: Zavier Buzard, Delphos Jefferson
Linebacker: Ross Thompson, Delphos Jefferson
3rd Team
Offensive Lineman: Isaac Illig, Delphos Jefferson
Defensive Lineman: Scott Miller, Crestview
Special Mention
Saed Al-Olimat, Ada; Jordan McCann, Delphos Jefferson; Robbie Stratton, Bluffton; Isaiah Simeran, Crestview
2012
Division V
2nd Team
Offensive Linemen: Coleman McCormick, Spencerville
3rd Team
Defensive Linemen: Ben Stolly, Lima Cent. Cath
Defensive Back: Sam Huffman, Lima Cent. Cath
Special Mention
John Smith, Spencerville; Drew Kortokrax, Delphos Jefferson; Kalito Lasenby, Lima Cent. Cath; Bobby Sunderhaus, Lima Cent. Cath.
Division VI
1st Team
Linebacker: Jake Ansley, Ada
2nd Team
Running Back: Kellen Decker, Ada
Defensive Back: Matt Wilcoxm Ada
3rd Team
Offensive Lineman: Brent Numbers, Ada
Quarterback: Mason Acheson, Ada
Special Mention
Micah Roberson, Ada
2011
Division V
2nd Team
Offensive Lineman: Sean Griesdorn, Lima Central Catholic
Quarterback: Tyler O’Connor, Lima Central Catholic
Special Mention
Ben Stolly, Lima Central Catholic; Sam Huffman, Lima Central Catholic
Division VI
2nd Team
Quarterback: Konnor Baker, Ada
Linebacker: Chris Beaschler, Ada
3rd Team
Offensive End: Jacob Ansley, Ada
2010
Division V
1st Team
Offensive Lineman: Anthony Kimbrough, Lima Central Catholic
Punter: Tyler O’Connor, Lima Central Catholic
3rd Team
Offensive End: Bubba Kreig, Lima Central Catholic
Special Mention
Kody Richardson, Delphos Jefferson; Sam Huffman, Lima Central Catholic
Division VI
1st Team
Offensive End: Alex Weber, Ada
Punter: Ty Jolliff, Ada
2nd Team
Quarterback: Konnor Baker, Ada
3rd Team
Offensive Lineman: Robert Guyton, Ada
2009
Division V
2nd Team
Punter: Tyler O’Connor, Lima Central Catholic
3rd Team
Linebacker: Jacob Rigali, Lima Central Catholic
Special Mention
Desi Kirkman, Lima Central Catholic; Max Brodbeck, Lima Central Catholic
Division VI
1st Team
Quarterback: Heath Jackson, Ada (Co-Offensive Player of the Year)
Linebacker: Aaron Weyer, Ada
2nd Team
Offensive End: Konnor Baker, Ada
Defensive Lineman: Tanner Craig, Ada
3rd Team
Offensive Lineman: Dylan Vogt, Columbus Grove
Special Mention
Zach Gibson, Ada
2008
Division IV
Honorable Mention
Andrew Mott, Paulding
Division V
1st Team
Defensive Lineman: Sean Osting, Delphos Jefferson
2nd Team
Linebacker: Stuart Miller, Delphos Jefferson
Division VI
1st Team
Offensive End: Kyle Baker, Ada
Offensive Lineman: Brandon Dysert, Ada
Linebacker: Justin Stransky, Ada
2nd Team
Quarterback: Mitchell Faine, Ada
Special Mention
Travis Dysert, Ada
2007
Division V
1st Team
Defensive Lineman: Todd Ruggley, Lima Central Catholic
2nd Team
Offensive Lineman: Jake Hyland, Lima Central Catholic
Defensive Back: Matt Huffman, Lima Central Catholic
Division VI
1st Team
Offensive End: Kyle Baker, Ada
Quarterback: Zac Dysert, Ada (Co-Offensive Player of the Year)
2nd Team
Running Back: Briggs Orsbon, Crestview
2006
Division V
1st Team
Offensive Lineman: Jarod Stolly, Lima Central Catholic
Defensive Back: Drew Kirkman, Lima Central Catholic
Special Mention
Shane Wireman, Allen East; Jake Hyland, Lima Central Catholic
Division VI
1st Team
Offensive End: Heath Jackson, Ada
Quarterback: Zac Dysert, Ada (Offensive Player of the Year)
Running Back: Jeremy Harnishfeger, Columbus Grove
Special Mention
Jeht Risser, Columbus Grove; J.J. Harris, Columbus Grove
2005
Division IV
Special Mention
David Beck, Paulding
Division VI
1st Team
Offensive Lineman: Jeremy Wyant, Columbus Grove
Defensive Lineman: Matt Heffner, Columbus Grove
2004
Division V
1st Team
Offensive Lineman: Nick Nowlan, Bluffton
Defensive Back: Adolfo Arredondo, Bluffton
2nd Team
Linebacker: Justin Shannon, Bluffton
Special Mention
Michael Ream, Bluffton; Eli Waltz, Spencerville
Division VI
1st Team
Running Back: Blaine Maag, Columbus Grove
2nd Team
Defensive Lineman: Matt Heffner, Columbus Grove
Defensive Back: Taylor Jesko, Columbus Grove
Special Mention
Brady Maag, Columbus Grove; Luke Lichensteiger, Crestview
2003
Division V
2nd Team
Offensive Lineman: Brad Numbers, Bluffton
Special Mention
Jesse Parthemore, Bluffton
Division VI
1st Team
Offensive Lineman: Mike Young, Columbus Grove
Running Back: Blaine Maag, Columbus Grove (Offensive Player of the Year)
Defensive Lineman: Brandon Baxter, Columbus Grove
Linebacker: Travis Owens, Crestview
Defensive Back: Levi Orson, Crestview
Special Mention
Brandon Brubaker, Columbus Grove; Dan Stechschulte, Columbus Grove
2002
Division VI
1st Team
Offensive Lineman: Kory Lichtensteiger, Crestview
Defensive Lineman: Cory Maag, Columbus Grove
Defensive Back: Steve Palte, Columbus Grove
2nd Team
Offensive Lineman: Mike Young, Columbus Grove
Linebacker: Travis Owens, Crestview
2001
Division V
2nd Team
Linebacker: Bruce Renner, Delphos Jefferson
Division VI
1st Team
Offensive Lineman: Kory Lichtensteiger, Crestview
2000
Division V
1st Team
Offensive Lineman: Nick Roby, Bluffton
Running Back: Seth Thitoff, Delphos Jefferson
2nd Team
Running Back: Zac Kohli, Bluffton
Division VI
1st Team
Defensive Back: Matt Riffle, Spencerville
Punter: Josh Brazen, Ada
1999
Division V
2nd Team
Running Back: Jared Roeder, Columbus Grove
Defensive Lineman: Andy Slaughderbeck, Bluffton
1998
Division V
1st Team
Offensive End: Chris Halker, Columbus Grove
Quarterback: Jason Stechschulte, Columbus Grove
Defensive Lineman: Matt Pearch, Bluffton
2nd Team
Linebacker: Kyle Blankemeyer, Columbus Grove
1997
Division IV
1st Team
Offensive End: Joe Fisher, Paulding
Division V
1st Team
Defensive Back: Mark Bunn, Columbus Grove
2nd Team
Offensive Lineman: Nate Schaublin, Columbus Grove
Defensive Lineman: Rick Orr, Bluffton
1996
Division III
1st Team
Offensive End: Joe Fisher, Paulding
Division V
1st Team
Offensive Lineman: Jason Hicks, Bluffton
2nd Team
Running Back: Jeff Powell, Bluffton
Defensive Lineman: Aric McCoy, Bluffton
1995
Division V
1st Team
Running Back: Chad Schick, Allen East
Division VI
1st Team
Offensive Lineman: Ben Maag, Columbus Grove
2nd Team
Running Back: Mitch Giesige, Columbus Grove
1994
Division V
2nd Team
Running Back: Chad Schick, Allen East
Division VI
2nd Team
Offensive End: Tom Schumacher, Columbus Grove
1993
Division IV
1st Team
Offensive Lineman: Jason Dickman, Delphos Jefferson
Defensive Back: Andrew Cano, Delphos Jefferson
Division V
1st Team
Offensive Lineman: Alex Moster, Columbus Grove
Defensive Back: Scott Palte, Columbus Grove (Co-Defensive Player of the Year)
1992
Division V
1st Team
Running Back: Jim Eversole, Columbus Grove
Co-Coach of the Year: Mike Fell, Columbus Grove
1991
Division IV
2nd Team
Defensive Back: Doug Haunhorst, Delphos Jefferson
Division V
1st Team
Offensive End: Chad Koontz, Bluffton
Offensive Lineman: Mac Davies, Bluffton
2nd Team
Running Back: Todd Fleharty, Bluffton
1990
Division IV
1st Team
Linebacker: Brian Hershberger, Allen East