10/28 OHSAA Girls Soccer Districts
Division III District Championship at Ottoville
Kalida 1 Columbus Grove 0 (Shootout)
Division III District Championship at Bluffton
Riverdale 1 Bluffton 0
Division III District Championship at Ottoville
Kalida 1 Columbus Grove 0 (Shootout)
Division III District Championship at Bluffton
Riverdale 1 Bluffton 0
Division III District Semifinal at Ottoville
Columbus Grove 3 Ottoville 0
Division III District Semifinal at Bluffton
Bluffton 2 Allen East 0
Division III Sectional Championship
Columbus Grove 9 Lima Central Catholic 0
Division III Sectional Championship
Kalida 2 Delphos Jefferson 0
Division III Sectional Championship
Van Buren 5 Ada 0
Division III Sectional Championship
Bluffton 4 Mansfield Christian 1
Division III Sectional Championship
Allen East 4 Upper Sandusky 2
Division III Sectional Semifinal
Lima Central Catholic 4 Crestview 3, OT
Division III Sectional Semifinal
Delphos Jefferson 2 Spencerville 0
Division III Sectional Semifinal
Ada 5 Galion 0
NWC Player of the Year: Rilynn Jones – Allen East
NWC Coach of the Year: Jamie Mehaffie – Bluffton
1st Team
Rilynn Jones – Junior – Allen East
Lauryn Auchmuty – Junior – Columbus Grove
Aubrey Young – Senior – Allen East
Ella Marshall – Senior – Ada
Jasmine Hasting – Senior – Bluffton
Ella Armstrong – Senior – Bluffton
Grace Goecke – Senior – Spencerville
Kyah Kimmett – Sophomore – Delphos Jefferson
Addison Williman – Senior – Crestview
Olivia Burkhart – Senior – Ada
Ella Dotson – Junior – Columbus Grove
Ruth Myers – Sophomore – Columbus Grove
2nd Team
Dylan Miller – Junior – Allen East
Jordan Schweingruber – Junior – Bluffton
Alexandra Greer – Senior – Spencerville
Katie Sizemore – Senior – Ada
Adessa Alvarez – Senior – Crestview
Blair Utendorf – Sophomore – Bluffton
Devanie Pingle – Sophomore – Columbus Grove
Claire Stokes – Sophomore – Delphos Jefferson
Aubrey Burkholder – Junior – Bluffton
Megan Koehlinger – Senior – Allen East
Lexi Poling – Junior – Ada
Honorable Mention
Mya McDougle – Sophomore – Bluffton
Allison Thompson – Sophomore – Columbus Grove
Kyrstin Moore – Senior – Delphos Jefferson
Emma Kunz – Delphos Jefferson
Madilynn Springer – Sophomore – Crestview
Ashley Hawk – Senior – Allen East
Jenna Wannemacher – Freshman – Spencerville
Grace Fledderjohann – Freshman – Spencerville
Clara Goecke – Sophomore – Spencerville
Riley Jordan – Sophomore – Allen East
Marley Kindle – Senior – Bluffton
Elsie Allen – Senior – Ada
Jade Roeder – Sophomore – Columbus Grove
Jordan O’Connell – Junior – Bluffton
Bronwyn Shaefer – Sophomore – Allen East
Karley Wagner – Junior – Ada
Kailey Wagner – Senior – Ada
Crestview 2 Kenton 2
Division III
Northwest 1 – Sectional/District
Ada, Allen East, Bluffton
Northwest 2 – Sectional/District
Columbus Grove, Crestview, Delphos Jefferson, Spencerville
Miller City 2 Ada 1
Kalida 2 Columbus Grove 0
Delphos Jefferson 1 Cory-Rawson 1
Van Buren 3 Bluffton 2
Spencerville 6 Lima Central Catholic 1
Ada 5 Delphos Jefferson 1
Allen East 4 Spencerville 0
Columbus Grove 6 Crestview 0
Allen East 7 Cory-Rawson 0
Dublin Jerome 6 Bluffton 0
Columbus Grove 2 Ottoville 1
Botkins 8 Allen East 4
Wapakoneta 10 Crestview 0
Miller City 8 Delphos Jefferson 0
Anna 7 Spencerville 0
Van Buren 3 Ada 0
Bluffton 2 Columbus Grove 2
Ada 1 Spencerville 1
Delphos Jefferson 5 Crestview 3
Ada at Van Wert (ppd)
Kalida 1 Bluffton 0
Coldwater 9 Crestview 0
Spencerville 1 Crestview 0
Non-Conference:
Allen East 12 Lima Central Catholic 0
Bluffton 2 Liberty Center 1
Columbus Grove 1 Continental 0
Ada 6 Cory-Rawson 0
Bluffton 2 Ada 0
Non-Conference:
Ottoville 5 Crestview 0
Miller City 1 Spencerville 0
Allen East 9 Crestview 2
Non-Conference:
Columbus Grove 4 Delphos St. John’s 2