12/14 NWC Girls Basketball Scores

Allen East 63 Ada 35
Bluffton 40 Crestview 39
Columbus Grove 47 Paulding 30
Spencerville 47 Lincolnview 33

12/12 Girls Basketball Scores

Riverdale 60 Ada 43
Columbus Grove 54 Patrick Henry 38
Delphos Jefferson 53 Cory-Rawson 30
Lincolnview 33 Elida 26
Wayne Trace 46 Paulding 39
Van Wert 53 Spencerville 49

12/11 Girls Basketball Scores

New Bremen 49 Lincolnview 41
Spencerville 45 Lima Central Catholic 24

12/9 Boys Basketball Scores

Ottoville 83 Ada 51
Bath 67 Columbus Grove 66
Crestview 86 Parkway 54
Delphos Jefferson 57 Perry 50
Lincolnview 46 Continental 36
Wayne Trace 62 Paulding 42
Fort Jennings 74 Spencerville 52

12/8 Boys Basketball Scores

Kalida 64 Ada 18
Bath 60 Bluffton 46
Ottoville 65 Columbus Grove 45
Van Wert 48 Crestview 44
Fort Recovery 56 Delphos Jefferson 45
Lincolnview 61 Upper Scioto Valley 39
Defiance 74 Paulding 48
Elida 56 Spencerville 23

12/7 NWC Girls Basketball Scores

Bluffton 61 Ada 26
Delphos Jefferson 55 Allen East 35
Crestview 48 Columbus Grove 40
Spencerville 56 Paulding 38

Non-Conference:
Lincolnview 33 Lima Central Catholic 19

12/2 Girls Basketball Scores

Bluffton 55 Fort Jennings 33
Bath 46 Columbus Grove 44
Ottoville 47 Lincolnview 23

11/25 Girls Basketball Scores

McDonalds Holiday Tournament at Bluffton
Consolation:
Allen East 45 Cory-Rawson 27
Championship: Arlington 60 Bluffton 42

Ottoville 52 Crestview 39
Lincolnview 54 Continental 26

2017 NWC Scholar Athletes – Fall Season

Northwest Conference Scholar Athletes are determined as follows:

1. Must be a letter winner in the sport.
2. Gold Level — GPA of 3.5 to 4.0 during the season
3. Silver Level — GPA of 3.00 to 3.49 during the season

Cheerleading
Ada
Gold: Alex Waugh, Alexis Swaney, Lyric Jones, Ivy Fisher, Lexus Lunguy, Anabel Alexander, Emma Jameson, Kama Arn, Jessica Breidenbach, Barrette Jones, Kyha Downing
Silver: Shelby Goodman, Tori Green

Allen East
Gold: Mallory Austin, Sydnee Golden, Alexa Hawk, Sydney Miller, Olivia Parker, Sydney Treglia, Abigail Whitaker
Silver: Danielle Redman

Bluffton
Gold: Kaitlynn Rieman, Maria Spallinger, Carmen Cira, Hannah-Grace Perry, Shyanne Mortimer
Silver: Jillian Gregg, Sidnie Koontz

Columbus Grove
Gold: Kylie Coffey, Madison Nusbaum, Kylie Muter
Silver: Klarissa Garmatter, Madisyn Maag

Crestview
Gold: Rosie Bogle, Chloee Case, Olivia Dirr, Dreama Hampton, Emma Leary, Krysden Sloan, Alyssa Sparks, Chelsea Taylor, Amber Young
Silver: Lauren Brecht, Lexi Harter

Delphos Jefferson
Gold: Megan Cooley, Holly Dellinger, Lauren Grothaus, Alyssa Hohlbein, Kyrstin Warnecke
Silver: none

Paulding
Gold: Meghan Todd, Leah Nusbaum, Hailey McDaniel, Victoria Valle, Emily Deatrick
Silver: Adriana Gonzales, Gracie Burtch

Spencerville
Gold: Emma Bertram, Kaiden Grigsby, Jayden Maier, Alivia McMichael, Amanda Schwartz
Silver: Grace Hollar, Hannah Leis

Boys Cross Country
Ada
Gold: Brice Ferguson, Michael Crouse, Ian Dellifield, Jacob Morgan, Hunter Wells
Silver: Reece Evans

Allen East
Gold: Nicholas Baughman, Andrew Cochensparger, Jordan Kennedy, Aiden Neff, Aden Smith
Silver: none

Bluffton
Gold: Christopher Harnish, Elijah Conley, Brayton Businger, Derek Swartzlander
Silver: Tanner Pinks

Columbus Grove
Gold: Breece Pingle, Jacob Bish, Cody Tabler, Derek Birkemeier
Silver: Grant Mumaugh

Crestview
Gold: Cameron Cearns, Wyatt Richardson, Dayton Schuerman, Nick Springer, Josiah Updegrove, Tyler White
Silver: Danil Lichtensteiger, Collin Puckett, Gabe Smith, Jace Vining

Lincolnview
Gold: Noah Daeger, Alex Bowersock, Karter Tow, Joe Sadowski, Devon Bill
Silver: Jacob Keysor

Paulding
Gold: Marcus Miller, Shawn Jackson, Michael Kohart, Bailey Manz, Carson Shull, Joe Reineck
Silver: none

Spencerville
Gold: Andrew Broseke, Hogan Lee, Robert Modic, Hunter Stephen, Matthew Wood
Silver: Seth Clark, Keagan Gaskill, Kalob Pitson

Girls Cross Country
Ada
Gold: Nora Dellifield, Courtney Mclaughlin
Silver: Alexis Ennis, Abbie James, Paige Cole

Bluffton
Gold: Sumner Kibele, Sydney Hoff
Silver: none

Columbus Grove
Gold: Zoe Stechschulte, Kaitlyn Price, Allison Choi, Taylor Ellerbrock, Alyssa Ellerbrock, Addison Schafer, Erin Downing, Emily Schumacher, Morgan Deffenbaugh
Silver: Alycea Rhulen, Leanndra Price, Sydney Witteborg

Crestview
Gold: Ashley Bowen, Lizzie Bowen, Ragen Harting, Kenzie Leeth, Savannah Smith
Silver: Adalynn Longstreth, Elizabeth Mitchener, Lydia Saylor

Lincolnview
Gold: Frankie Carey, Alena Looser, Brayden Langdon, Madeline Snyder, Rylee Byrne, Victoria Snyder, Madison Langdon, Dylan Carey, Annie Mendenhall
Silver: none

Paulding
Gold: Abbie McMichael, Jocelyn Camposano, Macee Harwell, Miah Coil, Grace Lemieux, Sidney Kohart, Savannah Shepherd, Montserrat Martinez, Elyse Manz
Silver: none

Spencerville
Gold: Brooke Bockey, Torie Bockey, Madison Pugh
Silver: none

Football
Ada
Gold: Seth Conley, Aaron Everhart, Chase Sumner, Jackson Conrad, Nathan Mattson, Noah Mattson, Erryk Katayama, Damien Fuqua, Carson Hissong, Zac Swaney, Kyle Zimmerly, Logan Conrad
Silver: Jakob Hoschak, Ethan Swaney, Brandon Hull, Brad Clum, Ethan Hall, Shaqueal White

Allen East
Gold: Bryce Belcher, Austin Bolender, Luke Brown, Tyler Clum, Brennan Davies, Gavin Devier, Lucas Freeman, Blake Hershberger, Ben Lawrence, Dustin Rowe
Silver: Garrett Neth, Reid Spencer, Jacob Treglia

Bluffton
Gold: Brandt Manns, Tucker Neff, Andrew Wehrly, Nephi Peralta, McCormick Ault, Austin Reynolds, Baylor Garmatter, Logan Rhodes, Mason Ault, Kaden Renecker, Deandre Nassar, Chad Veit, Kyle Koontz, Dakota Bricker, Kaleb Jefferson
Silver: Nick Beach, Brice Rayle, Joel Piercefield, Jason Althaus, Brett Basinger, Justin Haggard

Columbus Grove
Gold: Enoch Jones, Dylan Fruchey, Owen Fuerst, Riley Schumacher, Brady Hauenstein, Garrett Nemire, Adam Bogart, Zac Ridenour, Jared Basinger, Blake Reynolds, Ezra Jones, Tayt Birnesser, Ethan Halker
Silver: Jeff Meyer

Crestview
Gold: Derick Dealey, Robbie Gonzalez, Dylan Hicks, Carson Kreischer, Isaiah LaTurner, Luke Mefferd, Riley Saylor, Brayden Sellers, Wade Sheets, Kaden Short
Silver: Chase Baker, Brody Brecht, Landin Burch, Trevor Gibson, Korbin Hartman, Drew Kline, Grant Schlagbaum, Darren Simmons

Delphos Jefferson
Gold: Brenen Auer, Jordan Bonifas, Tyler Bratton, Cooper Chung, Eric Lehman, Evan Poling, Andrez Reed, Davion Tyson, Conner Anspach, Hunter Haehn, Brayden McClure, Jacob McClure, Jeffery Caputo, Tanner Mathewson, Kane Plescher
Silver: Tyler Shrider, Dylan Nagel, Darius Shurelds, Brady Welker, Doug Long Jr.

Paulding
Gold: Hunter Kesler, Colton, Lloyd, Austin Howell, Fernando Garcia, Jacob Deisler, Jordan Mudel, Cole Mabis, Brock Schooley, Hunter Vogel, Ethan Matty
Silver: Alex Riethman, Westen Phlipot, Riley Coil, Jacob King, Hunter Powell, Jacob Eblin

Spencerville
Gold: Dylan Baughman, Benjamin Dues, Jackson Goecke, Matthew Macklin, Cole Market, Christopher Picker, Logan Rex
Silver: Daniel Corso, Brandon O’Dell, Jacob Settlemire, Vinicius Vieira De Souza

Boys Golf
Ada
Gold: Jake Colwell, Austin Amburgey, Alex Morgan, Brevin Sizemore
Silver: Rob Allison, Wyatt Badertscher

Allen East
Gold: Lake Brinkman, Carter Frey, Nick Phillips
Silver: none

Bluffton
Gold: Braeden Edwards
Silver: Carson Krupp, Drew Wilson, Cole Fruchey, Jordan Siefer, Aaron Belcher

Columbus Grove
Gold: Jacob Oglesbee
Silver: Brooke Silver, Zach Roberts

Crestview
Gold: Brett Schumm
Silver: Jacob Bowman, Caden Hurless, Colton Lautzenheiser, Derek Stout

Delphos Jefferson
Gold: Jayden Moore, Aaron Stant, Braxton Scalf, Logan Gallmeier, Troy Wolfe
Silver: Nathan Pohlman, Brady Johnston, Alexander East

Lincolnview
Gold: none
Silver: Zane Miller

Paulding
Gold: Cade McGarvey, Isaac Baldwin, Fletcher Cook, Hunter Kauser
Silver: Cole Heller, Chad Carper, Kolson Egnor

Spencerville
Gold: Evan Core, Collin Davis, Ethan Harmon
Silver: Logan Core, Gavin Harmon, Sanghoon Lee

Girls Golf
Allen East
Gold: Kasey Meyer, Sydney Miller
Silver: Haylee Mattevi

Bluffton
Gold: Sarah Gillen, Mara Minnig, Kennedy Coughlan, Lily Shadle
Silver: Morgan Auchmuty

Crestview
Gold: Olivia Skelton
Silver: none

Delphos Jefferson
Gold: Samantha Keres, Sara Zalar, Sydnie McGue, Alivia Carpenter, Anna Fitch, Emma Mueller, Riley Smith, Noel Warnement
Silver: Kaylee Buzard

Lincolnview
Gold: Marissa Miller, Kailey Denman, Kasey Denman, Shiann Kraft
Silver: none

Paulding
Gold: Hailey Hartzell
Silver: none

Boys Soccer
Ada
Gold: Noah Pinkney, Logan Williams, Johnathan Rettig, Terry Sheridan, Noah Garmon
William Jolliff, Miguel Jordan, Brendan Sheridan, Isaac Spar, Skyler Williams, Jon Allen
Silver: Jacob Okuly, Sam Hibbard, Nicholas Kamatali

Allen East
Gold: Dalton Calvert, Landon Gossard, Ethan Grant, Christian Hedrick, Kyle Newland, Jack Williams
Silver: Dalton Clum, Mason Dotson, Sean Higbie, Gavin Hutchison, Austin McKenzie, Jared Shea

Bluffton
Gold: Collin Oglesbee, Tatyon Kleman, Jackson Steinmetz, Simon Derstine, Asher Antrim, Luke Young, Noah Fredritz, Jesse Montel, Zach Basinger, Tristan Smucker
Silver: Dakoda Clymer, Jayden Mays, Andrew Bertka, Eli Lemley, Jordan Siferd, Braden Conrad

Lincolnview
Gold: Hunter Adams, Kyle Wallis, Brendan Hanf, Creed Jesse, Justin Braun, Clayton Leeth, Daniel Miller, Aaron Cavinder
Silver: Braxten Robey, Austin Nally, Levi McMaster, Jared Pollock, Dylan Schimmoeller, Landon Moody, Fletcher Collins

Paulding
Gold: Charles Clappsadde, Jonathan Clapsaddle, Brian Matson, Luke McCullough, Quincy Porter, Matthew Schroeder, Ben Weible, Ryan Woodring
Silver: Brandon Brummitt, Kayden Sarver

Spencerville
Gold: Evan Core, Jacob Litsey, Eagan Martinez, Connor Nielsen, Andrew Pardon, Connor Potts
Silver: Dominic Adkins, Hunter Christman, Tanner Christman, Grant Hackworth, Jacob Jenkins, Jarron Kaylor, Zachary Ringwald, Vinicius Vieira De Souza

Girls Soccer
Ada
Gold: Caitlyn Stover, Hailey Callahan, Alivia Okuly, Ella Poling, Bella East, Gizem Tanriverdi, Katie Butterfield, Brenna Hissong
Silver: Marin Cook, Kylie Shafer, Allison Dotson, McKenzie Long

Allen East
Gold: Lakin Basham, Lauren Criblez, McKinsey Helser, Devin Hopkins, Madison Houston, Chloe Lawrence, Olivia Lawrence, Julia Meyer, Allyson Richardson, Taylor Rooker, Kyleigh Rumer, Gabby Scott, Sofia Silone
Silver: Kassidy McKeever, Riley Newland, Victoria Newland, Madison Richards, Olivia Silone

Bluffton
Gold: Laykin Garmatter, Rebekah Hoff, Allison Wise, Katie Heinze, Brenna Kindle, Lauren Rhodes, Bella Basinger, Olivia Setzer, Hannah Yost, Brinkley Garmatter, Kayla White, Kim Gordon, Kayla Kindle, Leah Conley, Kelli Leugers, Averey Rumer, A.J. Augsburger, Abbey Gambrell
Silver: Sophia Smucker, Sarah Cartwright, Brianna Keeler

Crestview
Gold: Hope Goings, Sophie Kline, Kassidy Klinger, Alexis Munoz, Salex Overmyer, Nevaeh Pruett, Lindsey Schumm, Jade Sheaffer, Kara Strabbing, Makala Sully, Alyssa Taylor, McKenna Thompson, Chelsi Young
Silver: Mallysa Cereghin, Arianna Munoz, Maddi Tracey

Delphos Jefferson
Gold: Devyn Carder, Cirstie Deckard, Sierra Marlow, Ally Hastings, Allison McClurg, Michelle Rode, Alexa Chung, Emily Dienstberger, Rachel Fetzer, Danielle Hohlbein, Karly Mawhorr, Sarah Metzner
Silver: Kendal Marquiss

Lincolnview
Gold: Trinitey Brown, Olivia Gorman, Allie Crow, Haley Pollock, Allison Warnement, Adia Welch, Abby Myers, Raegan Boley, Hanna Scaggs, Shiann Kraft, Ariel Pruden, Elizabeth Eaton, Hanna Young
Silver: none

Paulding
Gold: Sydney McCullough, Mackenzie Weible, Julianna Fife, Megan Garrity, Kaylie Tressler, Kalyn Strahley, Jennnifer Stahl, Kaylee Plummer, Gabby Stahl, Daviah Pessefall, Hannah Vance, Allison Ankney, Brianna Gorrell, Hailey Weidenhamer, Morgan Iler, Sydney Reineck, Gillian Porter, Isabelle Heitman, Chastity Gribble, Pia Bornholdt
Silver: Kennedy Foor, Miah Rue, Ashlynn Rice, Chelsea Bullinger

Spencerville
Gold: Nelaya Burden, Gillian Goecke, Olivia Goecke, Taylor Hobbs, Emma Leis, Jenna Litsey, Raygen Martinez, Ariana McMichael, Madison Pugh, Kelsey Shaffer, Sydney Shaffer, Raigan Staup, Destaney Stephens, Kottia Williams
Silver: none

Girls Tennis
Bluffton
Gold: Olivia Barnes, Amelia Mitchell, Erin Hotmire, Emma Klinger, Raychel Avila, Lucie Fett, Katie Wright
Silver: Caity Zimmerman

Volleyball
Ada
Gold: Melina Woods, Madisyn Gossard, Olivia Alexander, Kaiti Newland, Sidney Gossard, Kylie Guagenti, Raina England, Megan Light, Morgan Swick
Silver: Nikki Lehsten

Allen East
Gold: Alex Briley, Kyra Clark, Alexa Hawk, Gracie Howard, Abigail Kennedy, Summer McCloskey, Anamya Truex, Sonya Truex
Silver: Sierra Downing, Megan Niemeyer

Bluffton
Gold: Ashley Eachus, Libby Schaadt, Madison Bassett, Darby Prichard, Aimee Ritter, Ali Moser, Karis Wilson, Katie Prater
Silver: Arielle O’Neal

Columbus Grove
Gold: Teyah Sautter, Rylee Sybert, Lauren Birkemeier, Kayla Reynolds, Peyton Brubaker
Silver: Paige Bellman, Carlee McCluer, Haley Radabaugh, Amy Vorst

Crestview
Gold: Abigail Bagley,Lyvia Black, Bailey Gregory, Lexi Gregory, Ally McCoy, Avery McCoy, Codi Miller
Silver: Lauryn Black

Delphos Jefferson
Gold: Kristina Claypool, Macy Wallace, Sarah Miller, Audrey North, Courtney Teman
Jayla Rostorfer, Delaney Deuel
Silver: none

Lincolnview
Gold: Kaitlyn Brenneman, Kayla Schimmoeller, Alana Williams, Makenna Klausing, Lakin Brant, Carly Wendel, Morgan Miller, Madison Williams
Silver: Jordan Decker, Brianna Ebel

Paulding
Gold: Caitlyn Myers, Mallory Taylor, Aisa Arellano, Macy Iler, Audrey Manz, Megan Tope, Kristen Razo, Cassidy Posey, Abbie English, Haylee Dominique, Sadie Estle
Silver: none

Spencerville
Gold: Emma Hoback, Julie Mulholland, Whitney Mulholland, Abbygayle Satterfield, Lauren Stepleton, Emilee Stumbaugh, Mackenzie Williams, Sarah Woods, Emily Zak
Silver: Kaitlyn Carpenter, Melanie Koenig, Jenson Nagy

11/4 OHSAA Cross Country State Championships

Division III State Cross Country Championships at National Trail Raceway
Boys
14. Lincolnview 329
Complete Results

Girls
12. Columbus Grove 327, 19. Lincolnview 395
Individual Results: 15. Alyssa Ellerbrock, Columbus Grove; 57. Ragen Harting, Crestview; 73. Madison Langdon, Lincolnview; 84. Erin Downing, Columbus Grove; 95. Leanndra Price, Columbus Grove; 98. Taylor Ellerbrock, Columbus Grove; 104. Sydney Witteborg, Columbus Grove; 114. Victoria Snyder, Lincolnview; 123. Brayden Langdon, Lincolnview; 134. Madeline Snyder, Lincolnview; 156. Alena Looser, Lincolnview; 157. Morgan Deffenbaugh, Columbus Grove; 167. Allie Choi, Columbus Grove; 175. Rylee Byrne, Lincolnview
Complete Results

2017 OHSAA Boys Soccer Tournament Brackets

Division III
Region 10 Regional
Bluffton

Kalida District
Allen East, Bluffton, Lincolnview, Paulding, Spencerville

Tiffin District
Ada

2017 OHSAA Volleyball Tournament Brackets

Division III
Kalida District
Allen East, Bluffton, Spencerville

Division IV
Elida Regional
Ada

Van Wert District
Crestview, Delphos Jefferson, Lincolnview

Ottawa District
Ada, Columbus Grove

Napoleon District
Paulding

10/28 OHSAA Cross Country Regionals

Division III Regional at Tiffin
Boys
Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
4. Lincolnview 195, 13. Columbus Grove 334, 22. Crestview 488
Individual State Qualifiers: 21. Johnny Schmiedebus, Columbus Grove
Complete Results

Girls
Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the state.
3. Columbus Grove 140, 7. Lincolnview 233
Individual State Qualifiers: 31. Ragen Harting, Crestview
Complete Results

2017 OHSAA Girls Soccer Tournament Brackets

Division III
Findlay District
Ada, Allen East, Bluffton

Ottoville District
Crestview, Delphos Jefferson, Lincolnview, Paulding, Spencerville

10/21 OHSAA Cross Country Districts

Division II Boys – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
11. Paulding 299
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Boys – District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
4. Crestview 108, 5. Spencerville 161, 9. Bluffton 224
Individual Regional Qualifiers: 13. Christopher Harnish, Bluffton; 16. Keagan Gaskill, Spencerville
Complete Results

Division III Boys – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Lincolnview 56, 3. Columbus Grove 79, Allen East NTS, Ada NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Girls – District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
4. Lincolnview 93, 5. Crestview 121, 9. Ada 226, Spencerville NTS
Individual Regional Qualifiers: 10. Ragen Harting, Crestview; 11. Ashley Bowen, Crestview; 14. Torie Bockey, Spencerville
Complete Results

Division III Girls – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Columbus Grove 39, 7. Paulding 203, Bluffton NTS
Individual Regional Qualifiers: 12. Sydney Hoff, Bluffton; 14. Elyse Manz, Paulding
Complete Results

10/17 OHSAA Boys Soccer Sectionals

Division III Sectional Semifinal at Ada
Ada 4 Willard 0

Division III Sectional Semifinal at Kalida
Kalida 8 Spencerville 0

Division III Sectional Semifinal at Lima Central Catholic
Lima Central Catholic 4 Paulding 0

Division III Sectional Semifinal at Temple Christian
Temple Christian 4 Allen East 0

Division III Sectional Semifinal at Miller City
Miller City 2 Lincolnview 1

2017 NWC Boys Soccer All-Conference Teams

Bluffton senior Tristan Smucker was voted the 2017 Northwest Conference “Player of The Year” in a vote at a meeting of conference boys’ soccer coaches held in Delphos.  Logan Williams, a junior from Ada, finished second in the balloting.  Steve Smucker of Bluffton was selected as “Coach of the Year” in the balloting.  Smucker was a near unanimous selection as player of the year in the voting where coaches could not vote for their own players.

First Team
Tristan Smucker – Senior – Bluffton
Logan Williams – Senior – Ada
Chris Reyes – Junior – Ada
Ethan Grant – Senior – Allen East
Jesse Montel – Junior – Bluffton
Noah Pinkney – Senior – Ada
Luke Young – Junior – Bluffton
Jordan Sieferd – Senior – Bluffton
Jared Pollock – Junior – Lincolnview
Matt Dawes – Sophomore – Bluffton
Noah Garmon – Junior – Ada
Kyle Wallis – Junior – Lincolnview

Second Team
Christian Hedrick – Junior – Allen East
Braelin Houston – Freshman – Allen East
Nate Allen – Senior – Ada
Dakota Clymer – Junior – Bluffton
Ryan Woodring – Senior – Paulding
Clayton Leeth – Freshman – Lincolnview
Zach Basinger – Senior – Bluffton
Tanner Christman – Senior – Spencerville
Brice Wilcox – Sophomore – Allen East
Brayan Casiano – Senior – Ada
Josh Trausch – Senior – Paulding

Honorable Mention
Simon Derstine – Freshman – Bluffton
Dalton Clum – Junior – Allen East
Ethan Reichenbach – Junior – Allen East
Creed Jessee – Freshman – Lincolnview
Jacob Litsey – Junior – Spencerville
Braden Conrad – Senior – Bluffton
Noah Fredritz – Senior – Bluffton
Jack Williams – Sophomore – Allen East
Landon Moody – Freshman – Lincolnview
Charles Clapsaddle – Junior – Paulding
Grant Hackworth – Freshman – Spencerville

2017 NWC Girls Soccer All-Conference Teams

Sophomore Kayla White from conference co-champ Bluffton was voted the 2017 Northwest Conference “Player of The Year” at a meeting of conference soccer coaches held in Delphos.  Delphos Jefferson junior Maddie McConnahea finished second in the balloting.  Jared Byers (BL) was selected as “Coach of the Year” in the balloting.  Bluffton and Allen East tied for the league championship with identical 6-0-1 league records.

First Team
Kayla White – Sophomore – Bluffton
Maddie McConnahea – Junior – Delphos Jefferson
Ally Richardson – Junior – Allen East
Madison Houston – Senior – Allen East
Kelsey Shaffer – Sophomore – Spencerville
Averey Rumer – Junior – Bluffton
Maddie Gorman – Senior – Lincolnview
Olivia Silone – Sophomore – Allen East
Julia Meyer – Sophomore – Allen East
Brenna Hissong – Freshman – Ada
Bella East – Sophomore – Ada
Kelli Leugers – Senior – Bluffton

Second Team
Gabbie Stahl – Senior – Paulding
Kayla Kindle – Senior – Bluffton
Raygen Martinez – Sophomore – Spencerville
Abby Garver – Junior – Allen East
Olivia Gorman – Senior – Lincolnview
Katie Butterfield – Sophomore – Ada
Mckenna Thompson – Sophomore – Crestview
Emily Dientsberger – Freshman – Delphos Jefferson
Kottia Williams – Sophomore – Spencerville
Sofia Silone – Senior – Allen East
Anney Archer – Senior – Ada
Abbey Gambrell – Senior – Bluffton
Kendall Marquiss – Senior – Delphos Jefferson

Honorable Mention
Hannah Yost – Junior – Bluffton
Gabby Scott – Junior – Allen East
Jenna Litsey – Sophomore – Spencerville
Tori Newland – Sophomore – Allen East
Salex Overmyer – Sophomore – Crestview
Miah Rue – Sophomore – Paulding
Nelaya Burden – Sophomore – Spencerville
Hanna Young – Freshman – Lincolnview
Sydney McCullough – Sophomore – Paulding
Ariana McMichael – Freshman – Spencerville
Laykin Garmatter – Freshman – Bluffton
Raegan Boley – Junior – Lincolnview
Haley Callahan – Junior – Ada
Kinsey Helser – Junior – Allen East
Hannah Vance – Senior – Paulding
Michelle Rode – Junior – Delphos Jefferson
Ella Poling – Sophomore – Ada
Allie Crow – Senior – Lincolnview
Kaylee Plummer – Senior – Paulding
Jen Stahl – Junior – Paulding
Haley Pollock – Senior – Lincolnview
Trinitey Brown – Senior – Lincolnview
Morgan Iler – Freshman – Paulding

2017 NWC Volleyball All-Conference Teams

Ada senior Melina Woods was voted the 2017 Northwest Conference “Player of The Year” at a meeting of conference volleyball coaches in Delphos.  Woods  has earned Player of the Year honors three consecutive years in the conference.  Tammy Gregory of Crestview was voted NWC Coach of the Year by her peers.  Ada finished the year as conference champs with a perfect 8-0 record in league play.

First Team
Melina Woods – Senior – Ada
Paige Bellman – Senior – Columbus Grove
Lexi Gregory – Sophomore – Crestview
Carlee McCluer – Senior – Columbus Grove
Cassidy Posey – Senior – Paulding
Ally McCoy – Senior – Crestview
Alana Williams – Senior – Lincolnview
Lakin Brant – Junior – Lincolnview

Second Team
Abby Kennedy – Senior – Allen East
Madisyn Gossard – Senior – Ada
Kyra Clark – Senior – Allen East
Katie Prater – Junior – Bluffton
Olivia Alexander – Senior – Ada
Lauren Birkemeier – Senior – Columbus Grove
Abby Bagley – Senior – Crestview

Honorable Mention
Sarah Miller – Senior – Delphos Jefferson
Kayla Schimmoeller – Senior – Lincolnview
Rylee Sybert – Junior – Columbus Grove
Macy Wallace – Senior – Delphos Jefferson
Megan Tope – Junior – Paulding
Sadie Estle – Freshman – Paulding
Lyvia Black – Senior – Crestview
Summer McCloskey – Junior – Allen East
Ashley Eachus – Junior – Bluffton
Sidney Gossard – Sophomore – Ada
Kristina Claypool – Senior – Delphos Jefferson
Megan Niemeyer – Senior – Allen East
Abby Satterfield – Junior – Spencerville
Haley Radabaugh – Junior – Columbus Grove

10/14 OHSAA Girls Soccer Sectionals

Division III Sectional Semifinal at Delphos Jefferson
Delphos Jefferson 3 Lincolnview 1

Division III Sectional Semifinal at Continental
Continental 11 Crestview 0

Division III Sectional Semifinal at Spencerville
Fort Jennings 3 Spencerville 1

Division III Sectional Semifinal at Miller City
Miller City 4 Paulding 0