5/19 OHSAA Softball Districts

Division IV District Championship at Elida
Ada 8 Columbus Grove 2

Ada Softball – Division IV District Champions

2018 NWC Baseball All-Conference Teams

In voting by Northwest Conference baseball coaches for the 2018 baseball season. senior Chayten Overholt, a shortstop from Lincolnview was named Player of the Year.  Overholt received 193 out of a possible 200 points in the balloting.  Crestview senior Caden Hurless finished second in the balloting with Allen East senior Reid Spencer finishing third.

Jefferson coach Doug Geary was voted Coach of the Year at the all-conference selection meeting Monday evening in Delphos.  Geary led the Wildcats to a 7-1 conference mark and a three-way championship tie with Crestview and Lincolnview.  Eric Fishpaw of Lincolnview and Jim Wharton also received significant mention in the coach of the year balloting.

Overholt hit .591 in 8 conference games and scored 12 runs while compiling a .500 batting average with 22 runs scored in all games played this spring.

First Team
Chayten Overholt – Lincolnview – Senior
Caden Hurless – Crestview – Senior
Reid Spencer – Allen East – Senior
Dakota Bricker – Bluffton – Senior
Gavin Carter – Lincolnview – Sophomore
Cade McGarvey – Paulding – Senior
Brant Richardson – Crestview – Junior
Kole Small – Crestview – Junior
Aaron Everhart – Ada – Senior
Jayden Youtsey – Lincolnview – Junior
Brady Nolan – Spencerville – Senior

Second Team
Collin Overholt – Lincolnview – Freshman
Drake Mertz – Spencerville – Junior
Darius Shurelds – Delphos Jefferson – Junior
Logan Herron – Delphos Jefferson – Sophomore
Brady Hauenstein – Columbus Grove – Junior
Griffin Painter – Crestview – Junior
Hunter Haehn – Delphos Jefferson – Junior
Jaret Miller – Paulding – Junior
Brayden Evans – Lincolnview – Junior
Ethan Kemler – Lincolnview – Junior

Honorable Mention
Tyler Shrider – Delphos Jefferson – Senior
Ryan Snyder – Allen East – Senior
Dylan Hicks – Crestview – Senior
Alex Schneider – Columbus Grove – Sophomore
Devin Reed – Allen East – Junior
Darnell Simpson – Delphos Jefferson – Junior
Creed Jessee – Lincolnview – Freshman
Cayden Rayle – Bluffton – Sophomore
Derek Stout – Crestview – Senior
Braxton Scalf – Delphos Jefferson – Sophomore
Carson Shull – Paulding – Junior
Brady Romick – Bluffton – Senior
Brett Schumm – Crestview – Senior
Zach Ringwald – Spencerville – Junior
Nate Ketchum – Allen East – Freshman
Ben Lawrence – Allen East – Senior
Kurt Griffith – Columbus Grove – Junior
Tyler Clum – Allen East – Freshman
Cole Market – Spencerville – Senior
Conner Anspach – Delphos Jefferson – Junior
Cole Heller – Paulding – Junior

2018 NWC Softball All-Conference Teams

In voting by Northwest Conference softball coaches for the 2018 softball season, senior Kara May, a shortstop from Spencerville was named Player of the Year.   Also receiving first-place votes for player of the year was junior Averey Rumer of Bluffton. Madisyn Gossard of Ada finished third in the balloting.

May finished the season with a batting average of .594 for the Bearcats and owns virtually every offensive record at Spencerville.  For her 4-year softball career she had only 12 strikeouts in 328 at bats.

Spencerville coach Jeff Johnston tallied 18 points to be named Coach of the Year at the all-conference selection meeting Monday evening in Delphos.  Johnston led the Bearcats to a 7-1 league record and the school’s first league championship in softball.  Crestview and Paulding tied for the runner-up spot in the league.

First Team
Kara May – Spencerville – Senior
Averey Rumer – Bluffton – Junior
Madisyn Gossard – Ada – Senior
Julie Mulholland – Spencerville – Senior
Haylee Dominique – Paulding – Junior
Sydney Newland – Ada – Senior
Teyah Sautter – Columbus Grove – Senior
Audrey Manz – Paulding – Senior
Lexi Gregory – Crestview – Sophomore
Libby Schaadt – Bluffton – Sophomore
Riley Newland – Allen East – Senior

Second Team
Katie Prater – Bluffton – Junior
Danielle Bame – Columbus Grove – Junior
Alena Looser – Lincolnview – Senior
Jenna Henline – Spencerville – Senior
Lakin Basham – Allen East – Junior
Jalynn Parrett – Paulding – Freshman
Kendra Johnston – Spencerville – Senior
Olivia Alexander – Ada – Senior
Codi Miller – Crestview – Junior
Lakin Brant – Lincolnview – Junior

Honorable Mention
Caitlin O’Hagen – Crestview – Junior
Destiny Coil – Lincolnview – Freshman
Bailey Swartz – Spencerville – Senior
Lauren Birkemeier – Columbus Grove – Senior
Tori Warnecke – Columbus Grove – Senior
Michelle Rode – Delphos Jefferson – Junior
Asia Arellano – Paulding – Junior
Olivia Lawrence – Allen East – Junior
Morgan Miller – Lincolnview – Junior
Chloe Lawrence – Allen East – Senior
Kaiti Newland – Ada – Senior
Jayla Rostorfer – Delphos Jefferson – Sophomore
Gracie Young – Allen East – Junior
Audrey North – Delphos Jefferson – Sophomore
Ally Hasting – Delphos Jefferson – Junior
Sydney Miller – Allen East – Junior

5/16 OHSAA Softball Districts

Division III District Semifinal at Bath
Fairview 11 Paulding 5

Division IV District Semifinals at Elida
Ada 4 Wayne Trace 2
Columbus Grove 8 Lincolnview 1

 

5/15 OHSAA Softball Districts

Division III District Semifinal at Bath
Paulding vs. Fairview (ppd to 5/16)

Division IV District Semifinals at Elida
Lincolnview vs. Columbus Grove (ppd to 5/16)
Wayne Trace vs. Ada (ppd to 5/16)

2018 OHSAA Baseball Tournament Brackets

Division III
Elida District
Ada, Bluffton, Paulding, Spencerville

Division IV
Coldwater District
Allen East, Crestview, Delphos Jefferson, Lincolnview

Ottawa-Glandorf District
Columbus Grove

2018 OHSAA Softball Tournament Brackets

Division III
Bath District
Allen East, Bluffton, Crestview, Delphos Jefferson, Paulding, Spencerville

Division IV
Elida District
Ada, Columbus Grove, Lincolnview

5/12 Softball Scores

Columbus Grove 21 Leipsic 9

2018 NWC Track & Field Championships

Columbus Grove High School swept the 2018 Northwest Conference track championships in a meet hosted at the Spencerville High School track.  The championship was the 23rd overall title for the Grove boys’ squad.  The boys’ team from Bluffton placed second having won the boys’ championship last year.  The girls’ championship was won by Columbus Grove for the fifth straight year and gives the Grove girls a total of 14 overall team championships.  The girls’ team from Spencerville finished second.

Boys
1. Columbus Grove 111, 2. Bluffton 107, 3. Lincolnview 106.5, 4. Ada 96.5, 5. Spencerville 93, 6. Crestview 42, 7. Allen East 36, 8. Delphos Jefferson 32, 8. Paulding 32

Girls
1. Columbus Grove 202.5, 2. Spencerville 112.5, 3. Lincolnview 90, 4. Bluffton 79.5, 5. Paulding 67, 6. Crestview 34.5, 7. Ada 30.5, 8. Allen East 24, 9. Delphos Jefferson 19.5

Complete Results

Individual NWC Champions
Boys
4×800 Meter Relay: Bluffton (Asher Antrim/Christopher Harnish/Luke Young/Baylor Garmatter)
110 Meter Hurdles: Kyle Nickles, Allen East
100 Meter Dash: Brad Korte, Lincolnview
4×200 Meter Relay: Spencerville (Dylan Baughman/Chris Picker/Cannon Johnson/Vinicius Vieira De Souza)
1600 Meter Run: Asher Antrim, Bluffton
4×100 Meter Relay: Spencerville (Cannon Johnson/Chris Picker/Drew Armstead/Vinicius Vieira De Souza)
400 Meter Dash: Baylor Garmatter, Bluffton
300 Meter Hurdles: Kyle Nickles, Allen East
800 Meter Run: Miguel Jordan, Ada
200 Meter Dash: Brad Korte, Lincolnview
3200 Meter Run: Karter Tow, Lincolnview
4×400 Meter Relay: Delphos Jefferson (Evan Poling/Jacob McClure/Brayden McClure/Davion Tyson)
High Jump: Kayla Reynolds, Columbus Grove
Pole Vault: Evan Hopkins, Columbus Grove
Long Jump: Brad Korte, Lincolnview
Discus Throw: Davion Tyson, Delphos Jefferson
Shot Put: Noah Mattson, Ada

Girls
4×800 Meter Relay: Columbus Grove (Erin Downing/Taylor Ellerbrock/Lauren Benroth/Alyssa Ellerbrock)
100 Meter Hurdles: Nelaya Burden, Spencerville
100 Meter Dash: Rylee Sybert, Columbus Grove
4×200 Meter Relay: Columbus Grove (Abigail Gladwell/Bailey Dunifon/Taylor Ellerbrock/Rylee Sybert)
1600 Meter Run: Alyssa Ellerbrock, Columbus Grove
4×100 Meter Relay: Paulding (Jacee Harwell/Gabriella Stahl/Jessica Weller/Maggie Manz)
400 Meter Dash: Lauren Benroth, Columbus Grove
300 Meter Hurdles: Carlee McCluer, Columbus Grove (New NWC Meet Record)
800 Meter Run: Erin Downing, Columbus Grove
200 Meter Dash: Rylee Sybert, Columbus Grove
3200 Meter Run: Alyssa Ellerbrock, Columbus Grove
4×400 Meter Relay: Columbus Grove (Erin Downing/Taylor Ellerbrock/Lauren Benroth/Carlee McCluer)
High Jump: Kaleb Jefferson, Bluffton
Pole Vault: Gabrielle Goecke, Spencerville
Long Jump: Olivia Gorman, Lincolnview
Discus Throw: Madisyn Maag, Columbus Grove
Shot Put: Madisyn Maag, Columbus Grove

 

 

5/11 NWC Baseball Scores

Spencerville 7 Columbus Grove 2
Crestview 5 Delphos Jefferson 0

5/11 NWC Softball Scores

Spencerville 7 Columbus Grove 2

Spencerville Softball – 2018 NWC Champions

5/10 OHSAA Baseball Sectionals

Division IV Sectional Championship
Crestview 5 New Bremen 3

Division IV Sectional Championship
Patrick Henry 3 Columbus Grove 0

Division IV Sectional Championship
Lincolnview 5 Parkway 4

5/10 OHSAA Softball Sectionals

Division IV Sectional Championship
Lincolnview 2 Leipsic 0

Division IV Sectional Championship
Columbus Grove 17 Ottoville 0, 5 inn.

Division IV Sectional Championship
Ada 13 Continental 4

5/9 Baseball Scores

Allen East 15 Elgin 14
Ottoville 5 Columbus Grove 4, 8 inn.

5/4 Baseball Scores

Leipsic 2 Columbus Grove 1, 13 inn.
Crestview 5 Shawnee 4
Delphos Jefferson 8 Miller City 7
Paulding 7 Tinora 6
St. Marys 10 Spencerville 0, 5 inn.

5/3 NWC Baseball Scores

Ada 3 Columbus Grove 2
Delphos Jefferson 6 Bluffton 3
Crestview 9 Spencerville 3
Lincolnview 4 Paulding 1

Non-Conference:
Allen East 7 Toledo Waite 1

5/3 NWC Softball Scores

Ada 10 Columbus Grove 4
Bluffton 9 Delphos Jefferson 1
Crestview 2 Spencerville 1
Paulding 10 Lincolnview 3

Non-Conference:
Allen East 19 Toledo Waite 3, 5 inn.

5/2 NWC Softball Scores

Bluffton 3 Lincolnview 0

Non-Conference:
Allen East 8 Hardin Northern 7
Columbus Grove 13 Kalida 1, 5 inn.
Spencerville 23 Elida 4, 5 inn.

5/1 Softball Scores

Lima Central Catholic 10 Ada 7
Allen East 16 Kalida 2, 5 inn.
Columbus Grove 10 Van Buren 3
Marion Local 9 Lincolnview 5
Paulding 6 Wayne Trace 1

4/30 NWC Baseball Scores

Lincolnview 15 Ada 1, 5 inn.
Allen East 4 Columbus Grove 3
Crestview 14 Paulding 8
Delphos Jefferson 5 Spencerville 3

Non-Conference:
Lima Central Catholic 18 Bluffton 11