Columbus Grove swept both the boys and girls track championships in the Northwest Conference tournament held Thursday/Saturday at Columbus Grove High School. This makes two years in a row that the Bulldogs have taken both the boys and the girls crowns. Grove has now won 4 consecutive boys NWC track championships.
Bluffton finished runner-up in both the boys and girls and Spencerville took third place in the team standings for both.
Bayley Tow of Lincolnview and Kacie Mulholland of Spencerville were voted as the 2015 NWC Male and Female Athletes of the Year respectively by the coaches of the league schools.
2015 Team Results:
Boys:
1. Columbus Grove 161, 2. Bluffton 98, 3. Spencerville 86, 4. Lincolnview 79, 5. Crestview 41, 6. Allen East 26, 7. Delphos Jefferson 20.5, 8. Paulding 11.5, 9. Ada 3
Girls:
1. Columbus Grove 159, 2. Bluffton 90, 3. Spencerville 79, 4. Ada 64, 5. Lincolnview 44, 6. Allen East 31, 7. Paulding 28, 8. Delphos Jefferson 22, 9. Crestview 9
NWC Boys Event Champions
4×800 Meter Relay: Columbus Grove (Alex Giesige/Colton Grothaus/Boone Brubaker/Bryce Sharrits)
110 Meter Hurdles 39″: Hunter Blankemeyer, Lincolnview
100 Meter Dash: Zack Jellison, Crestview
4×200 Meter Relay: Bluffton (Levi Kistler/Sam Crisp/Robbie Stratton/Dylan Alt)
1600 Meter Run: Bayley Tow, Lincolnview (New NWC Record – 4:23.07)
4×100 Meter Relay: Bluffton (Nolan Nickels/Sam Crisp/Robbie Stratton/Dylan Alt)
400 Meter Dash: Alex Giesige, Columbus Grove
300 Meter Hurdles 36″: Hunter Blankemeyer, Lincolnview
800 Meter Run: Bryce Sharrits, Columbus Grove
200 Meter Dash: Baily Clement, Columbus Grove
3200 Meter Run: Bayley Tow, Lincolnview
4×400 Meter Relay: Columbus Grove (Baily Clement/Alex Giesige/Bryce Sharrits/David Bogart)
Shot Put: Rece Roney, Columbus Grove
Discus Throw: Rece Roney, Columbus Grove
Long Jump: Cody Musselman, Allen East
High Jump: Baily Clement, Columbus Grove
Pole Vault: Clay Wilson, Bluffton
NWC Girls Event Champions:
4×800 Meter Relay: Bluffton (Kayla Kindle/Leah Conley/Adel Sommers/Sydney Hoff)
100 Meter Hurdles 33″: Carlee McCluer, Columbus Grove
100 Meter Dash: Raiya Flores, Columbus Grove
4×200 Meter Relay: Columbus Grove (Raiya Flores/Haley Roe/Linnea Stephens/Bailey Dunifon)
1600 Meter Run: Anna Gorman, Lincolnview
4×100 Meter Relay: Columbus Grove (Raiya Flores/Bailey Dunifon/Linnea Stephens/Sarah Schroeder)
400 Meter Dash: Kacie Mulholland, Spencerville
300 Meter Hurdles 30″: Carlee McCluer, Columbus Grove
800 Meter Run: Anna Gorman, Lincolnview
200 Meter Dash: Kacie Mulholland, Spencerville
3200 Meter Run: Elizabeth Nisly, Bluffton
4×400 Meter Relay: Bluffton (Lucie Fett/Karis Wilson/Kayla Kindle/Haley Baker)
Shot Put: Lyne’a Diller, Columbus Grove
Discus Throw: Lyne’a Diller, Columbus Grove
Long Jump: Bailey Dunifon, Columbus Grove
High Jump: Hannah McCleery, Lincolnview
Pole Vault: Gabrielle Goecke, Spencerville